Krótka historia krawata

0
2086

Wszyscy Polacy słyszeli, że “klient w krawacie jest mniej awanturujący się”. Może więc zdziwić fakt, że ta część męskiej garderoby pochodzi od jednego z tych awanturujących się (nie wiadomo, o co) narodów w południowo-wschodniej Europie. Modę na krawaty zapoczątkowali bowiem Chorwaci.

Oczywiście, ludzie zawiązywali pod szyją różne ozdoby najpewniej już w czasach, z których nie mamy źródeł pisanych. Jednak dopiero w XVII wieku przodek współczesnego krawata wchodzi do mody codziennej.

Jak w przypadku wielu innych męskich ubrań (takich jak trencz czy marynarka), również zwis męski ma militarny rodowód. Chorwaci z pogranicza wojskowego brali udział w wojnie trzydziestoletniej (1618-48), wspierając wojska francuskie. Na jednej z odbywających się w Paryżu parad zauważono nietypowe ozdoby, których używali – kawałki materiału zawiązane pod szyją. Ich jakość, kolor i zdobienia zależały od pozycji danego żołnierza. Paryżanom, wśród nich młodziutkiemu Ludwikowi XIV, bardzo się ten pomysł spodobał. Król zaczął nosić “cravat” (jak, na cześć Chorwatów, nazwano ozdobę) w wieku siedmiu lat1 i wkrótce, jak często to robili monarchowie, spopularyzował go wśród arystokracji. Przez Belgię i Holandię krawat trafił do Anglii. Tamtejsi odkrywcy, kupcy i kolonizatorzy rozpropagowali go zaś na całym świecie.

Oczywiście, siedemnastowieczny “cravat” przypominał ten współczesny tylko w ogólnych zarysach. Teraz nazwalibyśmy go raczej fularem. Kształt, który znamy teraz, nadał ozdobie amerykański krawiec Jesse Langsdorf, który w 1926 roku jako pierwszy zaczął szyć krawaty złożone z trzech płatów materiału. Od tego czasu zyskiwały i traciły popularność różne długości, szerokości, kolory i desenie, jednak nie były to zmiany rewolucyjne.

Chorwaci są dumni z tego, że podarowali światu tak piękną rzecz. Działając pod nazwą Academia Cravatica, 18 października 2003 roku zorganizowali pierwszy Światowy Dzień Krawata. Obchody polegały m.in. na nałożeniu ogromnego kawałka czerwonego materiału na amfiteatr w Puli.

Zobacz także  Gotowy na emeryturę
fot. Goran Sebelić
fot. Goran Sebelić

Pięć lat później chorwacki parlament jednogłośnie ustanowił 18 października świętem omawianej tu części garderoby. Chorwaci w tym dniu zawiązują czerwone krawaty na pomnikach, a żołnierze na zagrzebskim placu św. Marka dokonują zmiany warty w tradycyjnych strojach.

Ban Jelačić w Zagrzebiu z ozdobą pod szyją
Ban Jelačić w Zagrzebiu z ozdobą pod szyją

Choć od święta minęły już prawie dwa miesiące, to pisząc te słowa mam pod szyją żółty krawat z małymi, czerwono-niebieskimi łezkami paisley. Za to ostatnie należy podziękować Persom.

1Dla zdziwionych: na tron wstąpił mając lat pięć.Wróć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.