Co wiesz o Grecji i dlaczego tak mało?

0
2131
Znasz tego pana? No właśnie. (fot. Eric Koch)
Znasz tego pana? No właśnie. (fot. Eric Koch)

Polacy wiedzą bardzo dużo o historii starożytnych Greków, trochę o Bizancjum i zupełnie nic na temat tego, co działo się z tym narodem później. Takie nazwiska jak Kapodistrias, Karamanlis czy Papadopulos nic nam nie mówią. Warto to zmienić, bo najnowsza historia Hellady jest wyjątkowo ciekawa.

To zaskakujące, jak mało wiemy o historii nowożytnej Grecji. Wyobraźmy sobie, że poproszono ludzi, by dla każdego europejskiego kraju wskazali jednego przywódcę rządzącego nim w XX wieku. Jestem pewien, że procent tych, którzy potrafiliby wymienić jakiegoś Greka, byłby wśród najniższych.

Jest to o tyle uderzające, że każdy może wymienić przynajmniej kilku (a ci, dla których kanapka nie była najważniejszym szkolnym przedmiotem, pewnie kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu) Greków z czasów starożytnych. Również Bizancjum, chociaż traktowane przez nauczycieli po macoszemu, kojarzy się przynajmniej z Justynianem czy Belizariuszem. Ale przychodzi 1453 rok, Turcy zdobywają Konstantynopol i Grecy po prostu znikają, jak Sumerowie czy Asyryjczycy. Nie ma ich. Kiedy trzysta lat później powstaje niepodległa Grecja człowiek może się zdziwić – oni nadal tu są?

Kiedy to sobie uświadomiłem, postanowiłem trochę o najnowszej historii Hellady poczytać. Jednak zanim zacząłem, zrobiłem sobie małą inwentaryzację – co kojarzy mi się z dziejami Greków po upadku Bizancjum?

Z lekcji religii wiem, że po bitwie pod Lepanto (w 1571 roku) październik ogłoszono miesiącem różańca. Na języku polskim, mówiąc o romantyzmie, wspominano o tym, że Byron pomagał greckim powstańcom podczas wojny o niepodległość w 1821-29 i że w Grecji stracił życie. Z kolei na marginesie podręcznika do historii napisano mimochodem o Linii Metaksasa, czyli umocnieniach greckich podczas II wojny światowej. Można to było zapamiętać, bo kojarzyło się z alkoholem.

Max Schmeling (fot. Wm. C. Greene)
Max Schmeling (fot. Wm. C. Greene)

Co jeszcze? Jeśli ktoś interesował się boksem, to pewnie słyszał o Max Schmeling Halle w Berlinie. Jeśli dodatkowo jego ulubionym hobby jest skakanie po Wikipedii, to mógł dowiedzieć się, że ten mistrz olimpijski w boksie z berlińskich igrzysk brał udział w desancie na Kretę jako spadochroniarz.

Zobacz także  Gotowy na emeryturę

Z kolei jeżdżąc po Polsce można też znaleźć trochę śladów greckiej wojny domowej z lat 1946-49. Z jej powodu przyjechało do naszego kraju kilkanaście tysięcy Greków, głównie rodzin działaczy komunistycznych i sierot po komunistach, którzy zginęli walcząc z rządem. Sporo mieszkało ich na przykład w Zgorzelcu, gdzie nad Nysą Łużycką postawiona jest nawet tablica upamiętniająca ten fakt.

Ta powojenna imigracja pozostawiła po sobie między innymi piosenki Eleni (jej rodzice przyjechali wtedy do Polski). Nie wiem, na ile to prawda, ale ponoć również ryba po grecku jest dziełem tych przybyszy. Chcieli oni przygotować potrawy, jakie pamiętali z ojczyzny, jednak w komunistycznej Polsce nigdzie nie można było znaleźć takich ryb, przypraw czy warzyw, jakich używali w Grecji. Trzeba więc było kombinować. Efekt przypomina stary szmonces

o biednym domokrążcy, któremu u odwiedzanych bogaczy zapachniała drożdżowa baba. Postanowił upiec taką samą, ale gdy dostał przepis, uznał go za zbyt rozrzutny. Zamiast pszennej mąki dał więc żytnią, zamiast masła – gęsi smalec, zamiast mleka – wodę, a z jajek, drożdży i bakalii w ogóle zrezygnował. Po czym skosztował wypieku, splunął i orzekł, że bogacze muszą być kompletnymi wariatami, żeby jeść takie świństwo1.

Nic dziwnego, że rodowici Grecy, gdy poczęstować ich rybą po grecku, mówią, że nigdy nie jedli czegoś podobnego.

O greckiej historii przypominają sobie ciągle nieświadomi niczego mieszkańcy Zabrza. Chociaż ulica Nikosa Belojanisa2 już dawno temu zmieniła się w ulicę Goethego, jednak na znajdujący się przy niej dworzec autobusowy zabrzanie nadal pieszczotliwie mówią „Belka”.

Co jeszcze? Rządy „czarnych pułkowników” i pochodzący z Niemiec król Otto. Ten ostatni dlatego, że w żartach „królem Otto” nazywano niemieckiego trenera greckiej reprezentacji, Otto Rehhagela.

Mówiąc krótko – groch z kapustą.

Tymczasem najnowsza historia tego najbardziej na południe wysuniętego państwa Bałkanów jest niesamowicie ciekawa. Żeby to sobie uzmysłowić, podam tylko kilka faktów. Od 1830 roku powierzchnia Grecji zwiększyła się prawie trzykrotnie (a tuż po I wojnie światowej Grecy rządzili nawet i w części Azji Mniejszej). W ciągu dziesięciu lat (zaczynając od 1912 roku) kraj ten stoczył cztery wojny.

Zobacz także  Wojna o wojnę
Konstantyn II, ostatni król Grecji (fot. Allan Warren)
Konstantyn II, ostatni król Grecji (fot. Allan Warren)

Pierwszy prezydent Joanis Kapodistrias miał zostać po zakończeniu swojej kadencji zastąpiony przez króla. Nie zdążył, gdyż został zamordowany. Pierwszego króla, Ottona wygnano, drugi, Jerzy I, został zastrzelony, kolejny władca, Konstantyn I abdykował. I to dwukrotnie, bo jego następca, Aleksander zmarł po tym, jak ugryzła go małpka. Jerzego II wygnano dwa razy, przy czym raz zrobili to Niemcy. Kiedy już wrócił do kraju w 1946, to rok później zmarł. Jedynie króla Pawła ominęły takie przygody, bo już Konstantyn II został, starym zwyczajem, wygnany. Tym razem przez grupę wojskowych, którzy przejęli na siedem lat dyktatorską władzę (a Grecja była wtedy członkiem NATO!).

Zamiast więc tracić wzrok, czytając „Grę o tron”, wzięlibyście się za historię najnowszą Grecji. Bo, jak mówił Józef Mackiewicz, tylko prawda jest ciekawa.

1Cyt. R. Ziemkiewicz – „Kapitalizm bez kapitalizmu”, „Wprost” nr 43/2001.Wróć.
2Ten przywódca greckich komunistów uciekł z kraju do Polski. Szybko jednak wrócił do ojczyzny, gdzie został aresztowany, skazany na śmierć i rozstrzelany.Wróć.

1 KOMENTARZ

 1. Wydaje mi się, że brak zainteresowania historią nowożytnej Grecji wynika z tego, że przez cały okres edukacji (w moim przypadku podstawówka, gimnazjum i liceum), w każdej pierwszej klasie danego poziomu nauczania, wtłaczano nam do głów historię starożytnej Hellady. I choć jest to fenomenalnie ciekawy kraj, to wielu osobom kojarzy się tylko ze starożytnością i greckim kryzysem oraz lenistwem (co zasadniczo wiele osób po prostu łączy ze sobą).
  A co do tracenia wzroku przy „Grze o tron” – przeczytałam całość i jakoś nie oślepłam 😉

 2. Też się zawsze dziwię że ludzie pochłaniają spore ilości beletrystyki, podczas gdy historia świata obfituje w tak ciekawe wydarzenia że najlepszy scenarzysta by ich nie wymyślił.
  Grecy i XX wiek – u mnie pierwsze skojarzenia to czarni pułkownicy, Cypr i ludobójstwo Greków Pontyjskich, potem wojny bałkańskie i pogromy w Konstantynopolu. Jest tego przecież dużo więcej, a sama ta wyliczanka jakie wrażenie robi.

 3. Kapodistrias, zaintrygowalo mnie nazwisko – Capodistria to włoska nazwa miasta Koper na słoweńskim wybrzeżu, przypadek? nie mam pojęcia

  • Ciocia Wikipedia odpowiada:
   the title originates from Capodistria,[14][15] a city on the eastern shore of the Gulf of Venice, now Koper in Slovenia and the place of origin of Kapodistrias’ paternal family before they moved to Corfu in the 13th century where they changed their religion from Catholic to Orthodox and became hellenized

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.