Genetix w służbie archeo

0
3729

Słowniczek:

DNA – kwas deoksyrybonukleinowy; podstawowy nośnik informacji genetycznej przekazywanej z pokolenia na pokolenie; polimer nukleotydów zasad azotowych oznaczanych umownie jako A, T, G i C; długość tego polimeru wyraża się w tzw. parach zasad.

Sekwencja DNA – poznana kolejność następujących po sobie nukleotydów.  Sekwencjonowanie DNA to technologia pozwalająca odczytać sekwencję DNA.

Genom – całkowity DNA danego organizmu. Dla człowieka jest to głównie DNA zawarty w chromosomach jądra komórkowego oraz niewielki chromosom obecny w strukturach komórkowych zwanych mitochondriami.

Gen – sekwencja DNA, która koduje określony produkt, np. konkretne białko. Każdy gen może występować w wielu wariantach zwanych allelami. Poza genami w genomie znajduje się wiele sekwencji niekodujących żadnego konkretnego produktu, ale spełniających rolę regulatorową czy po prostu będących „śmietnikiem” czy „magazynem” na ewolucyjną przyszłość. Są wśród nich sekwencje microsatelitarnego DNA.

Typowanie DNA – poznawanie zmian w obrębie sekwencji DNA konkretnego gatunku stworzeń poprzez analizę DNA jego przedstawicieli  nieopartą o sekwencjonowanie całego genomu.

Enzym – najczęściej białkowy katalizator reakcji biochemicznej. Ułatwia jej zajście, a więc ją przyspiesza. Bez enzymów trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie organizmów oraz pojedynczych komórek.

Zobacz także  Precyzyjny atak bakteryjny
1
2
3
Poprzedni artykułNie nam myśleć, nam jeno maszerować.
Następny artykułDemokratyczne obozy Trumpa
Biolog molekularny i mikrobiolog, dziennikarz naukowy, ekspert z zakresu chorób zakaźnych. Popularyzowała nauki biologiczne i medyczne na łamach “Gazety Wyborczej” i jej Magazynu, “Życia z kropką”, “Newsweeka Polska”, “Polityki”, “Wiedzy i Życia”, „FOCUS-a”, “Świata Lekarza” a ostatnio „Gościa Niedzielnego”, „Wsieci” i „GPC”. Współpracowała z działem naukowym PAP, w trakcie jego reformy w latach 1999-2000, oraz jako autor, tłumacz i redaktor merytoryczny z wydawnictwami Prószyński i S-ka, WSiP, CiS i Adamantan.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.