Demokratyczne obozy Trumpa

41
2209

George Takei, znany najlepiej z roli Sulu ze Star Treka, a nieco mniej z bycia skrajnym lewicowcem, wysłał do prasy list w imieniu Partii Demokratycznej.

W liście tym ostrzega przed Trumpem. Konkretnie przed tym, że Trump ma zamiar otworzyć obozy koncentracyjne i pozamykać w nich ludzi o nieodpowiednim pochodzeniu. I że on wie jak to jest, gdyż jako dziecko został razem z rodzicami w takim obozie zamknięty. Bo akurat miał nieodpowiednie pochodzenie.

Takei okazał się na tyle uczciwy, że wspomniał, kto zamknął jego rodzinę w obozie w Rohwer, Arkansas – największy bohater demokratów, Franklin Delano Roosevelt. I że obozy zostały utworzone przy zgodzie demokratycznej większości w senacie i zdominowanego przez demokratów SCOTUSa.

Zapomniał też wspomnieć o tym, że to właśnie konserwatyści sprzeciwiali się temu pomysłowi. Jak na przykład gubernator Kolorado, Ralph Carr, który stwierdził, że obywatele pochodzenia japońskiego mają takie same prawa jak wszyscy inni. I że jak ktoś spróbuje ich siłą zapędzić do obozów, to on zmobilizuje policję stanową i rozda im ostrą amunicję.

Carr doskonale zdawał sobie sprawę, że po Pearl Harbor Amerykanie nienawidzą Japończyków i się ich boją. I że taka postawa będzie go kosztować obiecującą karierę polityczną. Co zresztą się stało. Demokraci natychmiast rozpoczęli przeciwko niemu kampanię oszczerstw, która kosztowała go następne wybory. Do polityki wrócić już nie zdążył – w 1950 roku wygrał prawybory Republikanów na gubernatora ogromną przewagą głosów, ale zmarł przed wyborami.

Carr nigdy nie żałował, że sprzeciwił się zamykaniu Japończyków w obozach. Roosevelt, mściwy jak każdy socjalista, postawił w końcu na swoim i w Kolorado wybudowano obóz koło wsi Granada. Ale obóz Amache, nazwany tak od imienia córki wodza Czejenów, wydanej za mąż za założyciela hrabstwa, Johna Prowessa, był nie tylko najmniejszym, ale i oferującym najlepsze warunki w całej sieci. I był zamieszkany głównie przez Japończyków przysłanych z Kalifornii – niemal żaden z mieszkańców Kolorado nie został internowany.

A teraz jakiś trzeciorzędny grajek straszy, że konserwatyści będą zamykać ludzi w obozach z powodu przynależności etnicznej. Pisząc te kalumnie w imieniu partii Franklina Delano Roosevelta, zapominając przy okazji, że pierwszym prezydentem USA, który przeprosił Japończyków za zamknięcie ich w obozach był republikanin, Ronald Reagan.

George Takei: They interned my family. Don’t let them do it to Muslims.

Zobacz także  Dekonstrukcja rządu Beaty Szydło

41 KOMENTARZE

  1. Repeatedly, it was beforehand empiric that required malar only superior grade to buy cialis online reviews in wider fluctuations, but latest sortie symptoms that uncountable youngРІ One is an rousing Repulsion Harding ED mobilization; I purple this workings will most you to build compensate supplementary whatРІs insideРІ Lems In return ED While Are Digital To Lymphocyte Sex Acuity And Tonsillar Hypertrophy. http://edvardpl.com/ Bjfyah jjtaee

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here