Wschodniorzymski Egzarcha

0
4515

Egzarcha Rawenny, pierwsza połowa VII wieku. Rys. Giorgio Albertini Egzarchaty, Cesarstwo Wschodniorzymskie (Bizantyjskie) stworzyło, jako oddalone od Konstantynopola prowincje narażone na częste najazd i wojny. Egzarchowie mieli rozszerzone kompetencje w stosunku do Eparchów, władających Eparchiami (prowincjami) Cesarstwa.

Egzarchaty- Rawenny w Italii i Kartaginy w Afryce, stały się wzorcem do reorganizacji administracji cesarskiej od połowy VII wieku, pod kątem potrzeb wojskowych w tych niespokojnych czasach. Epparchie zmieniono w mniejsze jednostki – Temy, zarządzane przez Strategów, te dzieliły się na mniejsze okręgi, na których czele stali Turmarchowie (Turma) lub Drungariosowie (Drungos – w regionach górskich).

W newralgicznych regionach jak góry Taurus na granicy z Kalifatem Arabskim, gdzie wojna niemal nie gasła, tworzono jednostki jeszcze mniejsze- Clissuras, administrowane przez Clissuarchów. Wojska tam stacjonujące w wiekach VII i VIII znajdowały się w stanie ciągłej gotowości bojowej.

Zobacz także  Robert Kostro - Co zyskaliśmy na tej wojnie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.