Krzywa Laffera zadziała pod wodą

1
6460

Od 1 stycznia wchodzi w życie nowe prawo wodne. Wprowadzone z konieczności, bo nam Unia jakiś czas temu dała po łapach za to, że nie spełniamy unijnych standardów. Polski rząd postanowili wykorzystać okazję i wprowadza nowy podatek.

Powołano spółkę Wody Polskie – czyli kolejnych urzędników którzy będą dbali o to, żeby ktoś przypadkiem nie skorzystał z rzeki czy innej studni bez oddania swojej sprawiedliwej części społeczeństwu. Wody Polskie, jak każdy taki urzędniczy twór, zaczął od wydawania publicznych pieniędzy.

Planują stworzenie systemu zarządzania danymi, czyli bazy danych która będzie zbierać dokumenty rozsiane po innych bazach danych. Za jedyne 22 miliony. Żeby ową sume uzbierać wymyślono „podatek podwodny”  dzieki któremu za każdy metr ziemi pokrytej wodą jej właściciel będzie musiał zapłacić. Szczególnie uderzy to w posiadaczy wszelkiej maści marin jachtowych. Obecnie cumowanie jachtu przez sezon kosztuje circa 2000 zł. Po wprowadzeniu przez Wody polskie nowego podatku i innych opłat cena wzrośnie do niemal 5 000.

Prowadzenie mariny jest u nas całkiem opłacalnym biznesem z jednego prostego powodu. Wszystkie rządy po 89 roku dbały o to, żeby mało kogo stać na własny jacht. Na takowe jednak stać na przykład Niemców. Spora część niemieckich posiadaczy jachtów woli nadłożyć trochę drogi i cumować w Polsce. Nikt nie lubi przepłacać, a nasze mariny są od niemieckich sporo tańsze. Tyle tylko, że kiedy zaczną działać Wody Polskie, Niemcy podobnie jak Norwegowie, Szwedzi i wszyscy inni dewizowi klienci – stracą motywację żeby do nas przypływać. Oznacza to w praktyce, że większość marin zakończy działalność. Doprowadzą do tego stałe opłaty niezależne od liczby klientów.

Dodatkowo, jeśli ktoś jest właścicielem motorówki, czy skutera wodny o mocy powyżej 9 koni mechanicznych, zmuszony będzie uiścić dodatkową opłatę, oraz uzyskania pozwolenie na posiadane takiego sprzętu. Na powyższych zmianach najbardziej skorzystają Niemcy, którym Polacy wreszcie przestaną podkradać klientów.

Zobacz także  Zostawcie murzyna

Żagle: Wraca podatek podwodny
Żagle: Komentarz dotyczący podatku podwodnego

Puls Biznesu: Polska przegrała sprawę o unijną dyrektywę wodną

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.