Sekretarz Mad Dog

66
7237

“Mad Dog Mattis as the secretary of defence.”/Wściekły Pies Mattis, zostanie sekretarzem Obrony USA. Tak na wiecu dla swoich zwolenników w Cincinnati prezydent- elekt Donald Trump poinformował świat o nominacji emerytowanego generała Korpusu Piechoty Morskiej na nowego szefa Sił Zbrojnych USA w jego Administracji. “Wściekły Pies” to przydomek tego szanowanego przez żołnierzy oficera słynącego ze zdecydowanego działania i prawdziwie koszarowego języka. 66-letni generał James N. Mattis brał udział we wszystkich amerykańskich kampaniach na Bliskim Wschodzie od Operacji Pustynna Burza począwszy.

W czasie inwazji na Irak w 2003 roku dowodził Pierwszą Dywizją Piechoty Morskiej. “Albo jesteś myśliwym, albo ofiarą. Wasze zdyscyplinowanie, przebiegłość, posłuszeństwo i czujności rozstrzygną czy będziecie myśliwymi, czy ofiarami. To naprawdę cholernie dobra zabawa. Będziecie się tutaj świetnie bawić!”- powiedział do Marines. Inne przesłanie miał do miejscowych… “Przychodzę w pokoju. Bez artylerii. Ale błagam was – ze łzami w oczach: jeżeli będziecie próbowali mnie wyjebać, zabiję was wszystkich.” – jasno komunikując swoje stanowisko przedstawicielom starszyzny irackiej: “Proszę, nie wchodźcie nam w drogę. Jeżeli to zrobicie to ci, którzy przeżyją, będą pisali o tym, co z wami zrobiliśmy przez następne 10 000 lat”. Swoim żołnierzom radził by byli “uprzejmi i profesjonalni, ale gotowi na to, by zabić każdego kogo napotkają”, jeżeli będzie taka potrzeba. Twarda i zdecydowana postawa to jednak nie wszystko. Na każdą ze swoich misji zabierał kartony książek, zawsze uczył się wszystkiego o kraju, do którego był kierowany– od historii, przez religię i obyczaje po literaturę piękną.

Jego biblioteka zawiera ponad 7000 książek. Znajomość obyczajów nie musi wiązać się z ich akceptacją. Skierowany do Afganistanu w 2005 roku, powiedział swoim ludziom: “Jedziecie do Afganistanu, macie tam facetów, którzy biją żony ponieważ nie noszą welonów. Wiecie, tacy jak oni nie mają krzty męskości. Więc walka z nimi, to cholernie dobra zabawa. No wiecie, beczka śmiechu. To naprawdę dobra zabawa strzelać do takich ludzi.” Niektóre jego bonmoty przeszły już do pop kultury. “Kiedy wrócisz do domu i spotkasz antywojennego aktywistę, spójrz mu w oczy i uściśnij dłoń. Potem mrugnij do jego dziewczyny. Ona wtedy wie, że chodzi z cipą.” Ukoronowaniem jego wojskowej kariery było dowodzenie Centralnym Dowództwem USA (USCENTCOM). W 2013 roku, przeszedł na emeryturę.

Zobacz także  Szczyt NATO z Rosją w tle

20 stycznia 2017 roku, władzę nad najpotężniejszymi siłami zbrojnymi świata, obejmie Wściekły Pies.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.