Acosta Ñu – bitwa dzieci

0
6440

Wojna Paragwajska (1864- 1870) była proporcjonalnie chyba najkrwawszym konfliktem w nowożytnej historii świata. Podczas wojny, zginęła połowa mieszkańców Paragwaju, w tym 90% męskiej populacji. W roku 1862 dyktator Paragwaju Francisco Solano López zaplanował wojnę przeciwko Brazylii w celu zagarnięcia części jej terytoriów.

Chciał zapewnić dla swego kraju dostęp do morza. Bezpośrednią przyczyną wojny stało się wkroczenie wojsk brazylijskich do Urugwaju interweniujących w wojnie domowej po stronie powstańców z partii Colorado. Paragwaj popierał rząd pełniącego obowiązki prezydenta Aguirre z partii Blancos. Powstańców popierała również Argentyna. Nowy, rebeliancki rząd Urugwaju, Brazylia oraz Argentyna zawiązały trójprzymierze przeciw Paragwajowi. Mimo szeregu klęsk prezydent Paragwaju Francisco Solano López, zdecydowany był walczyć do końca.

W ostatniej bitwie tej wojny, 16 sierpnia 1869 roku pod Acosta Ñu, 20 tysięcy zaprawionych w boju żołnierzy koalicji starło się z 4000 siłami paragwajskimi. Tylko 500 żołnierzy tej dziwnej armii miało więcej niż 15 lat, najmłodsi walczący mieli po lat 7. Połowę zabito w trakcie i bezpośrednio po bitwie dobijając rannych.

Wskutek wojny Paragwaj stracił 30% swego terytorium oraz został objęty okupacją wojskową na okres dziesięciu lat. Tylko z powodu niesnasek między zwycięzcami i zabiegów USA nie doszło do likwidacji tego „państwa kobiet”- jak nazywano Paragwaj po wojnie.

Zobacz także  China lied, people died

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.