Czym jest ordoliberalizm? (konkurs)

72
4850
Czytając depeszę PAP, dotyczącą wypowiedzi szefa PiS dotyczącej zasad gospodarczych, dałem się nabrać na jej treść i zarzuciłem Jarosławowi Kaczyńskiemu błąd logiczny. Brzmiała następująco:
Odpowiedzialność przedsiębiorców za Polskę: najpierw państwo, później własność i rynek.
Zareagowałem na to dictum wpisem na Facebooku mówiącym:
Obywatele dadzą sobie radę bez państwa. Państwo bez obywateli już raczej nie. Szkoda, że JarKacz nie rozumie tej oczywistej oczywistości.
Nie zmieniam zdania w tej kwestii, a jak się okazało Jarosław Kaczyński też swojego zmieniać nie musi. Kiedy wysłuchałem całość wypowiedzi szefa Prawa i Sprawiedliwości, okazało się, że cytat PAP różnił się w sposób znaczący od oryginału. Jarosław Kaczyński stwierdził bowiem, że państwo ma za zadanie kontrolowanie rynku jako takiego, zapewniając mu ochronę prawną, tym samym stając ponad rynkiem. Różnica znacząca.

Polecam uwadze całe wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego. Wynika z niego, że państwo polskie sięgać ma, lub już sięga do doświadczeń powojennych Niemiec, ówczesnego Wirtschaftswunder i instytucji ordoliberalizmu.

Mając na uwadze, że termin ten, a i okres powojennego rozwoju gospodarki Niemiec nie jest zbyt dobrze znany postanowiłem rozpisać konkurs który ma za zadanie przybliżyć pojęcie ordoliberalizmu. Systemu, którego gorącym orędownikiem był zmarły tragicznie poseł Rafał Wójcikowski.

Zasady konkursu są proste. Do 20 lutego należy stworzyć i nadesłać, korzystając z formularza zgłoszeniowego, tekst wyjaśniający zasadę działania ordoliberalizmu, przykłady jego sukcesów, porażek, wynikających z niego zagrożeń i szans. Co istotne, nie chodzi mi o tekst publicystyczny. Interesują mnie fakty pozbawione politykowania i ocen.

Nagroda, poza publikacją tekstu na łamach Pitu Pitu, to 100 złotych za miejsce pierwsze, oraz dwie nagrody po 50 złotych za dwa kolejne miejsca. Zastrzegam sobie prawo do poszerzenia puli tekstów nagrodzonych, a w przypadku klęski urodzaju publikacji tekstów nienagrodzonych. Zakładam też oczywiście, że nie zostanie nadesłany żaden tekst, lub w skrzynce znajdą się treści niewarte uwagi. W takim przypadku konkurs zostanie nierozwiązany.

Zobacz także  Życie przesiedleńców po tragedii w Fukushimie

Nagrody ufundowało także Wydawnictwo Wektory. Laureat I miejsca otrzyma wydaną przezeń książkę Jałowy pieniądz: Od Medyceuszy do Newtona. II i III miejsce nagrodzone zostanie dodatkowo pozycją Fałszywy Świt. Urojenia globalnego kapitalizmu.

Formularz zgłoszeniowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.