Melos była małą wyspą na Morzu Egejskim zamieszkałą przez ludność wywodzącą się z Peloponezu. Z powodu pokrewieństwa ze Spartanami nie przystąpili do ateńskiego Związku Morskiego. A ponieważ Melos była wyspą, jej mieszkańcy z obawy przed potężną ateńską flotą- nie wstąpili do spartańskiego Związku Peloponeskiego, starając się zachować neutralność między lądową potęgą Sparty a morską potęgą Aten. W 416 roku przed Chrystusem do brzegu wyspy przypłynęła flota ateńska z żądaniem przystąpienia wyspy do Związku Morskiego. Mieszkańcy schronieni za murami obronnymi przez kilka miesięcy bronili się licząc na pomoc Sparty. Jednak ta nie w stanie przysłać w tym czasie odsieczy.
Miasto bez wsparcia z Lacedemonu- skapitulowało. Dowodzący armią inwazyjną strategowie Kleomedes i Tysiasz wysłała galerę wojenna z wiadomością o sukcesie i pytaniem- co robić. Sprawa została niezwłocznie przedstawiona obywatelom przez Archontów na Pnyksie podczas Zgromadzenia Ludowego. Po dyskusji Ateńczycy w demokratycznym głosowaniu podjęli decyzję. Jeszcze tego samego wieczoru z portu w Pireusie wypłynęła galera- z rozkazami dla armii. Dobę potem, była już u brzegu Melos- Stratedzy odczytali rozkaz:
Demokracja przemówiła, zgodnie z wolą ludu ateńskiego należy sprzedać kobiety i dzieci handlarzom niewolników a wszystkich mężczyzn- ku przestrodze- wymordować. Armia rozkaz niezwłocznie wykonała…
Bibliografia:
„Wojna Peloponeska”, Tukidydes
„Sprawa Alkibiadesa”, Aleksander Krawczuk
„Diagoras z Melos. Prawda i legenda. Przyczynek do historii antycznego ateizmu”, Marek Winiarczyk
Źródło mapy: Wikipedia