Demokratyczna zbrodnia na wyspie Melos

111
21301

Melos była małą wyspą na Morzu Egejskim zamieszkałą przez ludność wywodzącą się z Peloponezu. Z powodu pokrewieństwa ze Spartanami nie przystąpili do ateńskiego Związku Morskiego. A ponieważ Melos była wyspą, jej mieszkańcy z obawy przed potężną ateńską flotą- nie wstąpili do spartańskiego Związku Peloponeskiego, starając się zachować neutralność między lądową potęgą Sparty a morską potęgą Aten. W 416 roku przed Chrystusem do brzegu wyspy przypłynęła flota ateńska z żądaniem przystąpienia wyspy do Związku Morskiego. Mieszkańcy schronieni za murami obronnymi przez kilka miesięcy bronili się licząc na pomoc Sparty. Jednak ta nie w stanie przysłać w tym czasie odsieczy.

Miasto bez wsparcia z Lacedemonu- skapitulowało. Dowodzący armią inwazyjną strategowie Kleomedes i Tysiasz wysłała galerę wojenna z wiadomością o sukcesie i pytaniem- co robić. Sprawa została niezwłocznie przedstawiona obywatelom przez Archontów na Pnyksie podczas Zgromadzenia Ludowego. Po dyskusji Ateńczycy w demokratycznym głosowaniu podjęli decyzję. Jeszcze tego samego wieczoru z portu w Pireusie wypłynęła galera- z rozkazami dla armii. Dobę potem, była już u brzegu Melos- Stratedzy odczytali rozkaz:

Demokracja przemówiła, zgodnie z wolą ludu ateńskiego należy sprzedać kobiety i dzieci handlarzom niewolników a wszystkich mężczyzn- ku przestrodze- wymordować. Armia rozkaz niezwłocznie wykonała… 

Bibliografia:

“Wojna Peloponeska”, Tukidydes

“Sprawa Alkibiadesa”, Aleksander Krawczuk

“Diagoras z Melos. Prawda i legenda. Przyczynek do historii antycznego ateizmu”, Marek Winiarczyk

Źródło mapy: Wikipedia

Zobacz także  Kebab (nadal) strong

111 KOMENTARZE

 1. Новинки фільми, серіали, мультфільми 2021 року,
  які вже вийшли Ви можете дивитися українською на
  нашому сайті Link

 2. Новинки фільми, серіали, мультфільми 2021
  року, які вже вийшли Ви можете дивитися українською на нашому
  сайті Link

 3. Новинки фільми, серіали, мультфільми 2021 року, які вже
  вийшли Ви можете дивитися українською на нашому сайті
  Link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.