Demokratyczna zbrodnia na wyspie Melos

45
16449

Melos była małą wyspą na Morzu Egejskim zamieszkałą przez ludność wywodzącą się z Peloponezu. Z powodu pokrewieństwa ze Spartanami nie przystąpili do ateńskiego Związku Morskiego. A ponieważ Melos była wyspą, jej mieszkańcy z obawy przed potężną ateńską flotą- nie wstąpili do spartańskiego Związku Peloponeskiego, starając się zachować neutralność między lądową potęgą Sparty a morską potęgą Aten. W 416 roku przed Chrystusem do brzegu wyspy przypłynęła flota ateńska z żądaniem przystąpienia wyspy do Związku Morskiego. Mieszkańcy schronieni za murami obronnymi przez kilka miesięcy bronili się licząc na pomoc Sparty. Jednak ta nie w stanie przysłać w tym czasie odsieczy.

Miasto bez wsparcia z Lacedemonu- skapitulowało. Dowodzący armią inwazyjną strategowie Kleomedes i Tysiasz wysłała galerę wojenna z wiadomością o sukcesie i pytaniem- co robić. Sprawa została niezwłocznie przedstawiona obywatelom przez Archontów na Pnyksie podczas Zgromadzenia Ludowego. Po dyskusji Ateńczycy w demokratycznym głosowaniu podjęli decyzję. Jeszcze tego samego wieczoru z portu w Pireusie wypłynęła galera- z rozkazami dla armii. Dobę potem, była już u brzegu Melos- Stratedzy odczytali rozkaz:

Demokracja przemówiła, zgodnie z wolą ludu ateńskiego należy sprzedać kobiety i dzieci handlarzom niewolników a wszystkich mężczyzn- ku przestrodze- wymordować. Armia rozkaz niezwłocznie wykonała… 

Bibliografia:

“Wojna Peloponeska”, Tukidydes

“Sprawa Alkibiadesa”, Aleksander Krawczuk

“Diagoras z Melos. Prawda i legenda. Przyczynek do historii antycznego ateizmu”, Marek Winiarczyk

Źródło mapy: Wikipedia

Zobacz także  Epidamnos, Dyrrachium, Durazzo, Drač, Dıraç, Durrës

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.