Media – trybuni ignorancji

0
2080

Nasza epoka, jak zapewne każda poprzednia, żywi w sobie niezbite przekonanie że to ona jest najwznioślejsza, zaś wszystkie poprzednie były co najmniej gorsze i choćby nawet ówczesny człowiek wznosił się na wyżyny nauki, czy sztuki, to wciąż pozostaje on biednym prostakiem, który naprawdę wierzył w to, że ziemia jest płaska, gdzieś za horyzontem żyją smoki, a mycie się sprowadza choroby.

Jeśli spojrzeć na to pod tym względem, to obecna epoka jest od niej o wiele gorsza. Ówczesny człowiek nie mógł wylecieć w kosmos, nie znał milionów gatunków zwierząt i nie mógł zbadać bakterii. Dzisiejszy człowiek ma te wszystkie możliwości, a pomimo tego, niestrudzenie wierzy w rzeczy, które sam może zweryfikować w czasie krótszym niż zaparzenie kawy. W codziennej pogoni nie znajduje jednak na to czasu, dlatego wyręczają go w tym media. Te jednak, pomimo komputerów, telefonów, maili i aparatów, wciąż tkwią w mentalnych jaskiniach, czego ostatnie dni są wybitnym przykładem.

I tak żadna decyzja o obniżeniu emerytury Powstańcowi Warszawskiemu nie została wydana. Ksiądz Oko nie opublikował żadnego tweeta, bo nawet nie ma Twittera. Wizerunki czterech bestii z Rimini są wizerunkami jakichś dilerów poszukiwanych rok temu, a ofiara tychże bestii wcale nie wypowiedziała się dla mediów.

Wszystkie te newsy można było zweryfikować w 5-10 minut, niektóre nawet bez dzwonienia do zainteresowanych, a wyłącznie z użyciem google.

Ignoranctwo dziennikarzy nie pozwala im jednak spojrzeć do przodu wystarczająco daleko by odkryć, że niezweryfikowany news przypomina rozsypanie liści na ulicy i próbę pozbierania ich dzień później. Choćby człowiek nie wiadomo jak się starał, wszystkich nie zbierze.

Dlatego właśnie, biedny średniowieczny chłop zastanawiający się w nocy czy przyjdzie wilkołak i zabierze mu jedyną owcę, stoi w drabince cywilizacyjnej o kilka szczebli wyżej od współczesnego dziennikarza, który w dodatku cieszy się teraz że nabił rekordową liczbę wyświetleń newsem o merytorycznej wartości równej zeru.

Zobacz także  Bakterie Alzheimera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.