Dlaczego powstał obóz w Auschwitz?

72
4852

Nikolaus Wachsmann, niemiecki historyk, w książce „Historia nazistowskich obozów koncentracyjnych” wyjaśnia dlaczego powstał niemiecki, nazistowski obóz Auschwitz:

„Kilku jego współpracowników domagało się nowego KL „dla Wschodu”, by trzymać w ryzach ludność polską. Po długich debatach wybrano miejsce w prowincjonalnym polskim nadgranicznym Oświęcimiu, na południowy-wschód od Katowic (…) Dzisiaj Auschwitz jest synonimem Holocaustu, ale zbudowano go po to, żeby umocnić niemieckie rządy nad Polską (…) Jak widzieliśmy, Auschwitz założono z myślą o zwalczaniu nieposłuszeństwa i ducha oporu wśród ludności polskiej.
(…)
Mimo aresztowań w całej okupowanej Europie obozy NIE NABRAŁY z dnia na dzień charakteru międzynarodowego; do lata 1941 roku cudzoziemscy więźniowie nadal stanowili dosyć NIELICZNĄ grupę. Był tylko jeden wyjątek – Polacy.
(…)
W niektórych starych KL dla mężczyzn polscy więźniowie zaczęli po niedługim czasie dorównywać liczebnością więźniom niemieckim. W kobiecym obozie w Ravensbruck sytuacja wyglądała podobnie; w kwietniu 1940 roku ponad 70% nowo przybyłych stanowiły Polki. Widząc, jak w następnych miesiącach Ravensbruck zapełnia się coraz większą liczbą polskich kobiet, inne więźniarki zaczęły się zastanawiać, czy Hitler postanowił „całkowicie wytępić naród polski”.

Nikolaus Wachsmann „Historia nazistowskich obozów koncentracyjnych”

https://www.swiatksiazki.pl/historia-nazistowskich-obozow-koncentracyjnych-6331232-ksiazka.html

Na zdjęciu – załoga Auschwitz po pracy

Zobacz także  I tylko koni żal...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.