Dlaczego powstał obóz w Auschwitz?

72
3933

Nikolaus Wachsmann, niemiecki historyk, w książce „Historia nazistowskich obozów koncentracyjnych” wyjaśnia dlaczego powstał niemiecki, nazistowski obóz Auschwitz:

“Kilku jego współpracowników domagało się nowego KL „dla Wschodu”, by trzymać w ryzach ludność polską. Po długich debatach wybrano miejsce w prowincjonalnym polskim nadgranicznym Oświęcimiu, na południowy-wschód od Katowic (…) Dzisiaj Auschwitz jest synonimem Holocaustu, ale zbudowano go po to, żeby umocnić niemieckie rządy nad Polską (…) Jak widzieliśmy, Auschwitz założono z myślą o zwalczaniu nieposłuszeństwa i ducha oporu wśród ludności polskiej.
(…)
Mimo aresztowań w całej okupowanej Europie obozy NIE NABRAŁY z dnia na dzień charakteru międzynarodowego; do lata 1941 roku cudzoziemscy więźniowie nadal stanowili dosyć NIELICZNĄ grupę. Był tylko jeden wyjątek – Polacy.
(…)
W niektórych starych KL dla mężczyzn polscy więźniowie zaczęli po niedługim czasie dorównywać liczebnością więźniom niemieckim. W kobiecym obozie w Ravensbruck sytuacja wyglądała podobnie; w kwietniu 1940 roku ponad 70% nowo przybyłych stanowiły Polki. Widząc, jak w następnych miesiącach Ravensbruck zapełnia się coraz większą liczbą polskich kobiet, inne więźniarki zaczęły się zastanawiać, czy Hitler postanowił „całkowicie wytępić naród polski”.

Nikolaus Wachsmann „Historia nazistowskich obozów koncentracyjnych”

https://www.swiatksiazki.pl/historia-nazistowskich-obozow-koncentracyjnych-6331232-ksiazka.html

Na zdjęciu – załoga Auschwitz po pracy

Zobacz także  "Żaden cholerny komuszek mnie nie wystraszy"

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.