Lewica nie chce wypuścić murzynów z plantacji

1174
10975
NYC action in solidarity with Ferguson. Mo, encouraging a boycott of Black Friday Consumerism.

Jakiś czas temu dyskutując z własnym szefem o zamieszkach po śmierci George’a Floyda usłyszałem, że mam tendencję do obwiniania lewicy o całe zło tego świata. Nie twierdzę, że tak nie jest – ale w wypadku ciężkiego losu amerykańskich murzynów mam rację twierdząc, że to jej wina.

Jeżeli człowiek popatrzy na to jak wygląda obecnie czarnoskóra społeczność w USA to nie może nie złapać się za głowę. „Patologia” to najlżejsze słowo jakie przychodzi do głowy. To, że czarnoskórzy popełniają 52% brutalnych zbrodni stanowiąc 13% populacji stało się już prawackim memem, ale ich nadreprezentacja wśród poważnych przestępców faktycznie waha się wokół takiej liczby. Memem jest także to, że murzyni opuszczają swoje kobiety kiedy te tylko zajdą w ciążę, ale faktycznie 7 na 10 murzynów jest wychowywanych przez samotne matki. Przeciętny murzyn jest biedniejszy i gorzej wykształcony od przeciętnego białego, mieszka w gorszym domu w gorszej dzielnicy i nawet przeciętnie żyje krócej. O ile w ogóle się urodzi bo czarne kobiety dokonują nieproporcjonalnie wielu aborcji.

Lewica lubi tłumaczyć, że dzieje się tak na skutek rasizmu. Są z tym tylko dwa zasadnicze problemy. Po pierwsze znalezienie jakiegokolwiek faktycznego przykładu rasizmu w USA nie jest wcale łatwym zadaniem. Z tego powodu muszą szukać takich przykładów jak to, że w logo ryżu Uncle Ben’s był murzyn. Drugim problemem jest to, że gdyby faktycznie USA były rasistowskim państwem to można by założyć, że białym – największej grupie etnicznej w USA – wiedzie się w nim najlepiej. A to nieprawda, pod niemal każdym względem jaki da się zmierzyć biali przegrywają z Azjatami.

Z drugiej strony rasiści twierdzą, że to wina genetyki. Ich zdaniem czarni sobie nie radzą bo pomimo tego, że od pokoleń mieszkają na cywilizowanym zachodzie to w głębi duszy nadal są dzikusami z afrykańskiego buszu, którzy nie potrafią się zintegrować i korzystać z dobrodziejstw cywilizacji. Ta teoria jednak również nie wytrzymuje porównania z faktami. Z przyczyn oczywistych czarni Amerykanie zawsze byli biedniejsi od białych, ale jeszcze kilka dekad temu, kiedy faktycznie byli ofiarami systemowego i codziennego rasizmu byli uznawani za jedną z najzdrowszych populacji w USA.

Moim zdaniem odpowiedź na tą zagadkę jest prosta. Czarna populacja wygląda w USA jak wygląda bo kiedy Demokraci nie mogli jej już prześladować to zaczęli jej pomagać.

Historycznie w USA to Partia Demokratyczna była partią rasistowską. Już jej założyciel, prezydent Andrew Jackson, był gorącym zwolennikiem ostatecznego rozwiązania kwestii indiańskiej i organizowane przez niego przymusowe przesiedlenia Indian przeszły do historii pod nazwą „szlaków łez”, co wiele mówi o panujących w ich trakcie warunkach. Demokratami byli niemal bez wyjątku bogaci właściciele niewolników z Południa podczas gdy do Republikanów wstępowali abolicjoniści. Demokratą był Jefferson Davis, prezydent Konfederacji pokonany ostatecznie przez republikanina Abrahama Lincolna – któremu skądinąd niewolnictwo nadmiernie nie wadziło, ale to temat na inną opowieść. Po wojnie secesyjnej to Demokraci rządzili południem i to oni stworzyli Ku Klux Klan. Demokraci otwarcie reklamowali się jako „partia białego człowieka” i nazywali Republikanów „partią czarnuchów”. Nawet niezwykle religijny pacyfista, demokrata Woodrów Wilson wprowadził w Waszyngtonie segregację rasową. Wprowadzające ją na południu tzw. prawa Jima Crowa to także dzieło demokratycznych polityków.

Skonfrontowani z tymi faktami zwolennicy lewicy lubią powtarzać, że w latach sześćdziesiątych obie partie zamieniły się programami i elektoratami. Jak się nad tym zastanowić głębiej to człowiek musi dojść do wniosku, że takie stwierdzenie nie ma żadnego sensu. Faktem jest jednak, że do lat sześćdziesiątych znakomita większość murzynów głosowała na republikanów a po latach sześćdziesiątych stali się żelaznym elektoratem demokratów. Co więc zaszło?

Demokraci z północy próbowali pozyskać czarne głosy od lat dwudziestych, jednak nieszczególnie im to wychodziło. Pierwszy wyłom dokonał John F. Kennedy. Na kilka dni przed wyborami w 1960 roku zadzwonił do Correty, żony Martina Luthera Kinga. Jej mąż siedział akurat w więzieniu w Georgii za zorganizowanie demonstracji w Atlancie i JFK obiecał, że zrobi co może aby jej pomóc. Jego brat i manager kampanii zadzwonił do sędziego który go tam wsadził i uprosił wypuszczenie go na wolność.

To, czy Kennedy zrobił to z dobrego serca czy z wyrachowania politycznego – nie wiadomo. On sam był przecież, jako katolik, członkiem prześladowanej mniejszości. Oczywiście w 1961 katolicy nie byli już tak prześladowani jak w międzywojniu, ale nadal wiele osób postrzegało ich jako obywateli drugiej kategorii i samemu Kennediemu prognozowano, że z powodu swojej religii nigdy nie da rady wygrać wyborów. Jestem sobie w stanie wyobrazić więc, że faktycznie współczuł murzynom z południa i chciał im pomóc. Faktem jest za to, że po tym, jak MLK i jego ojciec, wpływowy pastor, zaczęli się rozpływać nad jego moralnością i odwagą większość murzynów – 68% – oddała na niego głosy. I to właśnie te głosy w kluczowych stanach jak Illinois, Michigan czy Południowa Karolina a nie fakt, że był przystojniejszy od Nixona podczas pierwszej w historii debaty prezydenckiej w telewizji, co teraz często podaje się jako źródło jego sukcesu, dały mu zwycięstwo.

Zobacz także  Krzysztof Pacewicz - Bauman pisał pamflety

Faktem jest również to, że podczas swojej przedwcześnie przerwanej kadencji niewiele dla czarnych zrobił, a to co zrobił zostało przez nich uznane za czysto symboliczne gesty bez praktycznego znaczenia. Ale to też nie świadczy o nim źle. To była trudna kadencja. Coraz bardziej płonący Wietnam, nieudana inwazja na Kubę i będący jej następstwem kryzys rakietowy, który nieomal doprowadził do trzeciej wojny światowej czy wreszcie kolejne porażki USA w wyścigu w kosmos – wyzwań mu nie brakowało i wobec nich sprawa praw obywatelskich nie mogła mieć priorytetu. No i pamiętać należy, że to on zaproponował kolejną ustawę o prawach obywatelskich która de facto znosiła segregację. Nie udało mu się jej jednak przepchnąć przez Kongres, w czym ogromną rolę odegrał przewodniczący Komisji Regulaminowej Izby Reprezentantów, demokrata Howard W. Smith.

Kiedy Kennedy zginął z rąk Harveya L. Oswalda – komunisty tak zajadłego, że z miłości do komunizmu nie wyleczył go nawet pobyt w ZSRR i praca w tamtejszej fabryce – prezydentem został jego wice, Lyndon B. Johnson. Od razu podjął kolejną próbę przepchnięcia jej przez Kongres. Ta też nie była łatwa, grupa senatorów 19 senatorów z południa, wśród których tylko jeden był republikaninem dokonała nawet najdłuższego w historii USA, trwającego 54 dni filibustera. „Będziemy sprzeciwiać się do samego końca jakiejkolwiek ustawie lub ruchowi którego celem jest wprowadzenie sprawiedliwości społecznej i mieszania się ras w naszych stanach” – krzyczał ich przywódca, Richard Russel, demokrata z Georgii. „Ta tak zwana propozycja praw obywatelskich, którą prezydent wysłał do Kapitolu aby stała się prawem jest niekonstytucyjna, niepotrzebna, niemądra i sprzeczna ze zdrowym rozsądkiem” – wtórował mu Storm Thurmond, demokrata z Południowej Karoliny. Ostatecznie jednak zwolennicy jej wprowadzenia przygotowali nieco rozwodnioną wersję z której wyleciały zapisy, które nie podobały się niektórym Republikanom – o czym za chwilkę – i udało się ją przepchnąć jeszcze przed końcem pierwszej kadencji Johnsona.

O ile w wypadku JFK mam wątpliwości o tyle w wypadku Johnsona jestem pewien, że wynikało to z jego oportunizmu. Historycy raczej zgadzają się bowiem, że nie przepadał on za czarnymi. „Skoro jesteś czarny to będziesz czarny aż umrzesz, nikt nie będzie cię nazywał twoim cholernym imieniem. Więc nie ważne jak się nazywasz czarnuchu, po prostu się tym nie przejmuj i dasz sobie radę. Udawaj, że jesteś cholernym meblem” – miał powiedzieć do czarnoskórego szofera który poprosił go aby zwracał się do niego po imieniu a nie per czarnuch. „Te czarnuchy robią się ostatnio dosyć bezczelne i to jest dla nas problemem, bo mają coś czego nie mieli wcześniej, polityczne przyciąganie aby wspomóc swoją bezczelność” – przytacza jego słowa, wypowiedziane podczas przechodzenia ustawy przez Kongres historyczka Doris Kearns Goodwin – „Teraz musimy coś z tym zrobić, musimy im coś dać, na tyle żeby ich uciszyć ale nie na tyle żeby sprawiło to różnicę”. Ronald MacMillan, który w okresie jego prezydentury był stewardem na pokładzie Air Force One powiedział historykowi Ronaldowi Kesslerowi, że wkrótce po wejściu jej w życie LBJ w rozmowie na pokładzie z dwoma demokratycznymi gubernatorami miał stwierdzić, że „sprawię, że czarnuchy będą głosować na demokratów przez najbliższe 200 lat”.

Czy powyższe cytaty są prawdziwe – do końca nie wiadomo. Taki już urok cytatów z prywatnych rozmów, że ciężko znaleźć wielu świadków którzy by je potwierdzili. W każdym razie nawet jeśli nie powiedział tych słów, to taki właśnie efekt osiągnął. W wyborach 1964 dostał 94% głosów. Pomógł mu w tym fakt, że jego republikański kontrkandydat, Bary Goldwater, był dość głośnym krytykiem tej ustawy. Nie z powodów rasistowskich, gdyż Goldwater poparł dwie poprzednie, przyjętą w 1957 roku która utworzyła Komisję Praw Obywatelskich oraz tą z 1960, która walczyła z utrudnianiem czarnoskórym brania udziału w wyborach. Goldwaterowi jak i innym republikanom w tej ustawie nie podobał się rozdział siódmy, zakazujący dyskryminacji w miejscu pracy. Argumentowali, że dopilnowanie jego przestrzegania w prywatnych firmach będzie wymagało dania urzędnikom zbyt dużej kontroli nad prywatnymi firmami oraz, że logicznym ciągiem dalszym jej wprowadzenia będzie wymaganie od firm, aby zatrudniały czarnoskórych nie z powodu ich kwalifikacji a z powodu koloru skóry gdyż ktoś może uznać, że odrzucili ich CV z powodu koloru skóry i uznać to za dyskryminację. Kampania 1964 była wyjątkowo ostra i skoro ludzie Johnsona otwarcie robili z Goldwatera wariata, którego pierwszą decyzją na stanowisku byłoby zrzucenie atomówek na Moskwę, to co im szkodziło nagiąć lekko fakty i zrobić z niego i z jego partii rasistów?

W 1964 roku zaczął się upadek Afroamerykanów. Nie z powodu ustawy o prawach obywatelskich, bo tą, poza kontrowersyjnym rozdziałem siódmym, trudno nie uznać za właściwą i sprawiedliwą. Problem leżał gdzie indziej. Po wejściu w życie tej ustawy wielu czarnoskórych aktywistów uważało, że nie rozwiązuje ona najpoważniejszego problemu czarnej społeczności. Ich zdaniem równość z białymi, którą od początku popierali republikanie, nie wystarczy. Argumentowali, że czarni przez dekady stali na straconej pozycji z powodu rasistowskich praw, więc nie będą mieli zbyt wielkich szans w rywalizacji z białymi na równych warunkach i rząd powinien im pomóc aby mogli jak najszybciej nadrobić zapóźnienia. Demokraci uznali to za dobry pomysł i powrócili do koncepcji „akcji afirmacyjnej” wymyślonej przez Kennediego. O ile rozkaz prezydencki 10925 Kennediego, uznawany za początek akcji afirmacyjnej, wymagał od firm pracujących dla rządu traktowania pracowników tak samo niezależnie od koloru skóry, o tyle rozkaz 11246 Johnsona nakazywał takim firmom posiadanie rozwiązań, które zwiększą udział członków mniejszości etnicznej w personelu pod groźbą utraty lukratywnych rządowych kontraktów. Od tego czasu każdy prezydent, czy to Demokrata czy Republikanin, dodawał od siebie kolejne cegiełki do uprzywilejowanego traktowania mniejszości i jedynie okazjonalne wyroki sądu najwyższego nieco hamowały ten proces.

Zobacz także  Aborcja macht frei

Oczywiście w Akcji Afirmacyjnej nie chodziło wcale o to, aby tym Murzynom faktycznie pomóc. Plan był inny. Chodziło o utrzymanie ich w przeświadczeniu, że są zależni od demokratów. Że sami sobie nie poradzą z powodu rasizmu systemu i gdyby nie pomoc oferowana im przez lewicę, to byłoby jeszcze gorzej. A dodatkowym plusem utrzymywania ich w przekonaniu, że są ofiarami rasizmu było to, że dzięki temu nie będą się integrować z białymi, uznając ich en masse za wrogów. To oczywiście tylko moja hipoteza ale warto zwrócić uwagę na to, że głównym celem wprowadzenia przez Demokratów z południa praw Jima Crowa było przecież powstrzymanie murzynów przed integracją, a pomimo tego ci politycy zaskakująco potulnie przyjęli to, że ich partia nagle zmieniła zdanie o sto osiemdziesiąt stopni.


Działania Johnsona faktycznie sprawiły, że czarni stali się żelaznym elektoratem Demokratów. W takim stopniu, że jak Trump otrzymał od nich bodajże 7% głosów to wszyscy się cieszyli, że to świetny wynik. To właśnie wtedy nastąpiła ta rzekoma zamiana programów i elektoratów. Republikanie nadal uważali, że czarni są takimi samymi obywatelami jak biali i powinni być tak samo traktowani. Demokraci z partii, która uważała ich za podludzi i promowała segregację stali się ich wielkimi przyjaciółmi, gotowymi nieba im przychylić. Czarni i inni członkowie mniejszości etnicznych zaczęli więc głosować na Demokratów a osoby, którym to z różnych, niekoniecznie rasistowskich powodów przeszkadzało zaczęli głosować na republikanów. I to dlatego dzisiaj twierdzą republikanów jest południe a nie północ i vice versa. Ta przyjaźń demokratów z murzynami miała jednak moim zdaniem bardzo negatywny wpływ na tych drugich, dużo bardziej szkodliwy niż wcześniejsze rasistowskie wyskoki tych pierwszych.

Koncepcja amerykańskiego multikulturalizmu długo opierała się na teorii tygla. Chodziło w niej o to, że żyjąc obok siebie przedstawiciele różnych kultur, których w kraju imigrantów było przecież mnóstwo, stopią się w końcu i dadzą w efekcie całkiem nowy, amerykański naród. Wielu republikanów uważało, że tak samo stanie się z czarnymi. Że jak tylko zrówna się ich prawnie z białymi, to prędzej czy później się zintegrują a rasizm wobec nich, pozbawiony wsparcia władz, sam zaniknie. I mieli powody żeby tak podejrzewać. W historii USA wiele kultur było prześladowanych ale dokładnie ten mechanizm zadziałał w wypadku np. Włochów, Irlandczyków, Żydów, katolików czy Azjatów, więc czemu miałby nie zadziałać wobec czarnych?

Czy taki był plan czy nastąpiło to przypadkiem, działania demokratów niestety zaburzyły ten proces. Ich walka z rasizmem przekonała czarnych, że dla białych zawsze będą w najlepszym wypadku obywatelami drugiej kategorii i że nie mają nawet co walczyć. Doprowadziło to do tego, że czarni zaczęli się skupiać wokół siebie i izolować od białych. Nastąpiła gettoizacja ich kultury. Widać to chociażby po imionach. Do lat 60tych czarni nadawali swoim dzieciom niemal takie same imiona jak biali. Od tego czasu jednak coraz większą popularnością zaczęły cieszyć się tzw. czarne imiona, wszystkie te DeShawny i Jamale, i obecnie trudno znaleźć w USA młodego murzyna który nie nosiłby imiona pozwalającego na pierwszy rzut oka ustalić kolor jego skóry.

Problem oczywiście leży znacznie głębiej niż na poziomie imion. Nie chodzi tutaj również o to, ze dbają o własną tożsamość, w tym bowiem nie byłoby nic dziwnego. Problemem jest to, że dzięki działaniom lewicy ich tożsamość to bycie ofiarą. Tak skutecznie ich przekonali do tego, że są ofiarami rasizmu, że oni nawet nie próbują poprawić swojego losu. Bo i po cholerę się starać i marnować na to energię skoro rasistowski system stworzony przez białych i tak im na to nie pozwoli. Lepiej siedzieć na dupie, brać zasiłki i wybijać sobie komórki mózgowe tanimi jointami i crackiem. No, ewentualnie można tym crackiem zacząć handlować i liczyć na to, że konkurencyjny gang nas nie odstrzeli po tygodniu w kłótni o rewiry, bo jeśli wierzyć hip-hopowi to dla murzyna jedyna droga do poprawy statusu społecznego i poziomu życia.

Zobacz także  Jawnogrzesznica, czy lampucera?

Oczywiście taka patola zdarza się w każdej grupie etnicznej. Różnica polega jednak na tym, że w innych takie zachowania są piętnowane. Wyobraźmy sobie na chwilę, że George Floyd był biały. Czy naprawdę myślicie, że jakby czarny policjant wykończył białego przestępcę, który w swojej długiej przestępczej karierze między innymi groził bronią kobiecie w ciąży i który w momencie aresztowania był napakowany po korek narkotykami, to ktoś by się tym przejął? Że chowano by go w złotej trumnie? A czarni się przejęli – bo w wytworzonej przez lewicę mentalności liczy się tylko to, że też był czarny, wszystko inne jest pozbawione znaczenia. My i oni.

Dawno dawno temu, jeszcze na studiach, pisałem jakąś pracę zaliczeniową o SAT czyli standardowym teście dla uczniów szkół średnich, którego wynik decyduje w dużej mierze o przyjęciu na studia. Pisząc ją przyjrzałem się statystykom i zauważyłem w nich ciekawą rzecz. Generalnie im z bogatszego domu pochodzi dany uczeń tym lepsze ma średnio wyniki, co nie jest zaskakujące. Ale czarni uczniowie z najbogatszej grupy mieli statystycznie gorsze wyniki niż najbiedniejsi biali. Zaciekawiło mnie to na tyle, żeby poszukać rozwiązania tej zagadki – i tak po raz pierwszy spotkałem się z terminem „acting white”. Wielu czarnoskórych uczniów, którzy przykładają się do nauki, jest oskarżanych o to, że zachowują się w ten sposób jak biali. Poczucie bycia ofiarami zaszczepione przez lewicę wśród czarnych jest tak silne, że jakakolwiek próba polepszenia swojego losu jest przez społeczność traktowana podejrzliwie, zupełnie jakby taki człowiek chciał przejść z grupy uciemiężonych do grupy ciemiężycieli.

Lewicy to oczywiście nie przeszkadza. Wprost przeciwnie. Dla nich ważne jest to, że czarni nadal wierzą, że lewica stoi po ich stronie, że są ich jedynymi obrońcami, i dopóki w to wierzą to mogą nawet zdychać z głodu. Byleby przed śmiercią zdążyli na nich zagłosować.

Co ciekawe i ważne dla nas czarni nie głosują na nich z powodu ich polityki. Gallup zrobił w 2008 roku sondaż pytając czarnych głosujących na demokratów o ich faktyczne poglądy i wyszło im, że poza kwestią kary śmierci w niemal wszystkich kwestiach obyczajowych znacznie bliżej im do republikanów. Na przykład zaledwie 31% respondentów uznało związki homoseksualne za dopuszczalne – u republikanów było to 30% a u demokratów którzy nie są czarni 61%. Homoseksualne małżeństwa poparło 30% (D 57% R 22%) a seks pozamałżeński za dopuszczalny uznało 46%, dokładnie tyle samo co republikanów (D 68%). Czarni demokraci są również bardziej religijni nie tylko od reszty demokratów ale nawet od republikanów – 76% respondentów regularnie oddaje się praktykom religijnym podczas gdy u reszty demokratów deklarowała to połowa a u republikanów 67%.

Czasami ta dysproporcja między miłością czarnych do lewicy i ich relatywnie konserwatywnymi poglądami daje komiczny efekt. Na przykład w 2008 roku przeciwnicy LGBT z Kalifornii doprowadzili do organizacji referendum dotyczącym tzw. propozycji 8 czyli poprawki do stanowej konstytucji która zabraniała legalizacji homomałżeństw. Propozycja 8 przeszła przy 52,24% głosów za co wywołało prawdziwą furię amerykańskiej lewicy. Ta zamieniła się w duże zakłopotanie kiedy okazało się, że 70% kalifornijskich murzynów, największy procent z dowolnej grupy etnicznej, zagłosowało za tą poprawką, co zdaniem wielu sondażowni przeważyło sprawę i sprawiło, że lewicowi intelektualiści długo głowili się jak ich skrytykować.

Przepraszam za odejście do meritum, ale to urocza anegdotka i chciałem się nią podzielić. Już wracamy do właściwego tematu.

Lewica oczywiście nie pomoże czarnym podnieść się z tej degrengolady. I nie tylko dlatego, że nie potrafią. Po prostu im się to nie opłaci. Załóżmy na moment, że teoretycznie przygotowali jakąś ustawę czy program socjalny, który rozwiąże wszystkie problemy czarnej populacji. Co im to da? Z ich perspektywy dużo bardziej opłacalne jest to, że czarnym żyje się źle, byleby tylko nadal wierzyli, że to lewica może im pomóc. W ich interesie jest podsycanie podziałów i hamowanie naturalnych procesów integracyjnych retoryką o rzekomym rasizmie, bo jeśli czarnym zacznie się żyć lepiej, jeśli uwierzą, że poziom ich życia zależy głównie od nich samych, to nie daj Marksie przestaną na nich głosować. Więc trzeba ich nadal trzymać pod butem, trzeba im „pomagać” akcją afirmacyjna i przekonywać, że bez niej sobie nie poradzą, trzeba ich sztucznie skłócać z białymi. Po to, aby kolejne pokolenia lewicowych polityków mogły wzorem Joe Bidena mówić czarnym, że powinni na nich głosować bo są czarni.

Patrząc na to, co się dzisiaj z nimi dzieje i w jak głęboki dół wpadli trudno o optymizm w kwestii przyszłości amerykańskich murzynów. Ale ja mimo wszystko wierzę w to, że nie są jeszcze straceni i że w końcu przeżyją renesans. Tylko najpierw muszą kazać lewicy spierdalać.

Zdjęcie: All-Nite Images, CC BY-SA 2.0

1174 KOMENTARZE

 1. Simply desire to say your artcle is ass astonishing.
  The clarity to your submit is ssimply excellent and that i can suppose you’re knowledheable in this subject.
  Well with your permission allow me to seize your feed to keep up to
  dare with forthcoming post. Thank you one million and please carry
  on the gratifying work.

 2. Thank you forr every other fantfastic article.
  Where else may just anybody get that type oof information in such an ideal method of
  writing? I’ve a presentation subsequent week, and I’m at thee search for such info.

 3. I have to thank you for the efforts you have put in penning this website.
  I really hope to check out the same high-grade content from you later on as well.
  In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my very own blog now 😉

 4. Greetings from Los angeles! I’m bored to death at work so I decided to check out your site on my
  iphone during lunch break. I enjoy the information you provide here
  and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at
  how quick your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI,
  just 3G .. Anyhow, amazing blog!

 5. I do not even understand how I finished up here, however I assumed this submit was once great.
  I don’t realize who you are however certainly you’re going to a famous blogger when you are
  not already. Cheers!

 6. Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
  I will be sure to bookmark it and return to read more of your useful information.
  Thanks for the post. I’ll definitely return.

 7. Hi there, I found your site by means of Google even as looking for a similar subject, your
  site got here up, it appears to be like
  great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, just changed into alert to your blog thru Google, and located that it is really
  informative. I am gonna be careful for brussels. I’ll be grateful in the event you
  proceed this in future. Lots of folks might be benefited out
  of your writing. Cheers!

 8. HP printers have become a vital necessity of our own as well as an expert life, as an incredible tool for viable and solid printing with controlled exactness.

  Get your hands on the best HP printer on the market and set the machine up using
  123.hp.com/setup, followed by a lot of rules. Make a point however much as might be expected to use substantial qualifications to evade blunders.

 9. Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is fundamental and everything. However imagine if you added some great graphics or videos to give your
  posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and video clips,
  this site could definitely be one of the most beneficial in its field.

  Wonderful blog!

 10. Great itedms from you, man. I have consider your stuff prior tto and you’re just extremely excellent.
  I really like what you’ve acquired here, really like
  what you aree saying and the way in which in which you are saying
  it. You make it entertaining and you stil tke care oof to keep it wise.

  I can not wait too read much more from you.
  That is really a terrific website.

  website

 11. Unquestionably imagine that that you said. Your favourite justification seemed to be on the net the easiest factor to understand of.

  I say to you, I definitely get irked even as other
  people think about concerns that they plainly don’t recognise about.
  You controlled to hit the nail upon the top as well as defined out the whole
  thing with no need side-effects , other folks can take
  a signal. Will probably be again to get more.

  Thank you

 12. Hello very cool site!! Guy .. Excellent ..

  Wonderful .. I’ll bookmark your blog and take the feeds also?
  I am glad to seek out a lot of useful information right here in the put up, we’d like work out extra strategies on this regard, thank you for sharing.
  . . . . .

 13. you are in reality a just right webmaster. The site loading speed is amazing.
  It seems that you’re doing any distinctive trick. Furthermore, The contents are masterpiece.
  you have performed a magnificent task in this topic!

  Also visit my site :: zapacita01

 14. Hello, Neat post. There is a problem along with your web site in internet explorer, would test this?
  IE nonetheless is the marketplace leader and a big section of folks
  will leave out your wonderful writing due to this problem.

 15. I must thank you for the efforts you have put in penning this website.
  I am hoping to see the same high-grade blog posts from you in the future as well.

  In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own website now 😉

 16. I do not even understand how I finished up here, however I believed this submit was great.
  I don’t realize who you are but certainly you’re going to a
  well-known blogger for those who are not already.
  Cheers!

  My blog post – hokifreebet

 17. A fascinating discussion is definitely worth comment. I do think that you should write more on this issue, it might not be a taboo
  subject but usually people don’t discuss these issues.

  To the next! Best wishes!!

 18. Can anyone pick up on one pattern of commenting that I’ve used throughout the thread that helps discussion flow and continue?
  I had been meaning to discuss this on my own blog but it fits in so well with the roll everyone’s on here. Listening to NPR last week, I heard author Mark Bittman discussing comments he gets back from his newspaper column on cooking.
  바카라

 19. Appreciating the time and energy you put into your
  site and in depth information you provide.
  It’s nice to come across a blog every once in a while that
  isn’t the same unwanted rehashed material. Excellent read!
  I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my
  Google account.

 20. He said he had found an interesting difference between comments from men and from women, that men want to challenge him (“you’re an idiot”) or add to/tweak what he’s doing, while women’s comments are more of the admiring/”I like what you’re doing” sort.
  I was a bit surprised to hear we’re all still playing such stiff roles, at least with this cookbook author. I wonder, has anyone noticed that in their blogging, and has it influenced what you write?
  카지노사이트

 21. I invest in real estate and help people grow as entrepreneurs. In both I tell people how you should always work your plan backwards. As I was reading through the comments something Brian said sparked the idea. He quoted Aristotle – “Begin with the ending in mind.”
  I immediately thought to myself why not work my blog backwards instead of just keeping the ending in mind. Start with the conclusion (which sums up what you’re going to talk about) and end with the opening statement which many times asks some form of an open-ended question.
  바카라게임사이트

 22. Any studying on the queries you’re feeling totally disillusioned and confused past perception. Basically
  resolve on the queries a consumer must be defined by a.
  Skeptics believe the knowledge from supernatural or other sources or in answer
  to all the psychic reading. First expertise for normal information can receive a studying by paying an amazing deal.

  Free online studying pick your psychic readers which is your
  past love tarot reading the tarot reader. Verify with the psychic can only be correct entertaining and affordable I’ve
  additionally. Physic readings could be abrupt impatient
  and prepared to provide answers to your questions.
  His tarot readings are greatest executed over forty five minutes to offer clients the.
  These so called psychics gave many many websites today which give dependable tarot readings.
  A chat medium is actually tapping into spirit to offer everybody a protracted.

  On-line medium Lisa Paron has been helpful on many Television shows base their tarot readings the Tower.

  Along with her spiritual medium can be playing home within the
  reveals your character.

 23. Hi! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to look iit over.
  I’m definitely loving the information. I’m bookmarking
  and will be tweeting this to my followers!
  Superb blogg and amazing design and style.
  web page

 24. I have been browsing on-line more than three
  hours as of late, but I by no means discovered any interesting article like yours.

  It is lovely price sufficient for me. In my view, if all website owners and
  bloggers made excellent content as you probably did,
  the web might be much more useful than ever before.

 25. Hello very cool website!! Man .. Beautiful .. Wonderful ..
  I will bookmark your web site and take the feeds additionally?
  I’m happy to seek out a lot of helpful info here within the publish, we need work out extra strategies in this regard,
  thank you for sharing. . . . . .

  My homepage :: Courses Online

 26. Hello there I am so grateful I found your site, I really found you by
  mistake, while I was browsing on Yahoo for something else, Anyways I am here now and would just like to say kudos for a incredible post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time
  to read through it all at the moment but I have bookmarked it
  and also added your RSS feeds, so when I have time I will be
  back to read more, Please do keep up the great job.

  my page ket qua

 27. I truly love your blog.. Great colors & theme. Did you
  build this amazing site yourself? Please reply back
  as I’m attempting to create my own personal website and would like to know where you got this from
  or what the theme is called. Thanks!

  Feel free to surf to my site :: ketqua

 28. Hey I am so happy I found your site, I really found you by accident,
  while I was searching on Askjeeve for something else, Nonetheless
  I am here now and would just like to say many thanks for a fantastic
  post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the minute but I have bookmarked it and also included your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the great work.

  My homepage; Aryan Race

 29. I do agree with all the ideas you have introduced for your post.
  They are very convincing and can certainly work.
  Nonetheless, the posts are too brief for starters.
  Could you please extend them a little from subsequent time?
  Thank you for the post.

  my homepage :: KBO 분석

 30. First off I would like to say terrific blog! I had a quick question which I’d like too ask if
  you do not mind. I was curious to find out how youu center yoursewlf and
  clear your mind before writing. I have haad trouble clearing my mind
  in getting my ideas out. I truly do enjoy writing however it just seems like the
  first 10 to 15 minutes aare lost simply just trying to figure out how to begin.
  Any recommendations or tips? Cheers!
  Sports betting web site sports
  betting

 31. Your doctor or dietician will help you to set sensible goals according
  to a suitable weight to your height, build
  and age. The very thought of human reproduction began with the emergence of the most extremely first
  couple on Earth from Paradise- Adam and Eve. This will make unwanted
  weight training and weight-loss cheaper in the long run.

 32. I’m extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Anyway keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one nowadays.

 33. The whole growing plants process can end up being quite a lot to take in and very confusing with first, especially if a person don’t have the best information to help you along the particular way. This article will certainly provide you with often the info that will begin you coupled this really rewarding journey. Don’t hang on any longer to be able to develop the garden of your own personal dreams!

 34. The complete horticulture process can become quite a lot to absorb and very confusing at first, mainly if anyone don’t have the best information that may help you along this way. This article will provide you with this data that will commence you along this incredibly rewarding voyage. Don’t hold out any longer in order to grow the garden of the goals!

 35. Fantastic website you have here but I was wanting to know if you knew of any community forums that cover
  the same topics talked about here? I’d really love to be a part of community
  where I can get suggestions from other knowledgeable
  individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know.
  Bless you!

 36. I’ve been browsing online more than 3 hours today, yet I never found
  any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me.
  In my opinion, if all webmasters and bloggers made
  good content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.

  my homepage: V9Bet

 37. Hi there, I discovered your blog by way of Google even as looking for a similar subject, your
  web site got here up, it seems to be good.
  I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, simply become aware of your weblog through Google,
  and found that it is really informative. I’m gonna be careful for brussels.
  I’ll appreciate in the event you continue this in future.
  A lot of other folks will probably be benefited out of your
  writing. Cheers!

  Also visit my blog; Bespoke Training

 38. Hello! I know this is kinda off topic but I was wondering
  if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems
  finding one? Thanks a lot!

  Look into my web page :: V9Bet

 39. An outstanding share! I have just forwarded this onto a co-worker who was conducting a little homework on this.

  And he in fact bought me dinner due to the fact that I
  discovered it for him… lol. So allow me to reword this….
  Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to discuss this matter here on your internet site.

 40. Hey! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog
  platform are you using for this site? I’m getting tired
  of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at alternatives
  for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

  My web-site :: 123movies

 41. I do not know if it’s just me or if perhaps everybody else experiencing
  issues with your website. It appears like some of the written text in your
  posts are running off the screen. Can somebody else please comment and let me know
  if this is happening to them too? This could be a issue with my web
  browser because I’ve had this happen previously. Appreciate it

  Here is my homepage … Viking K-1900W-2 Red

 42. This design is incredible! You definitely know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start
  my own blog (well, almost…HaHa!) Great job.
  I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

  My web site W88club

 43. Great blog here! Also your website loads up
  fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

  Feel free to surf to my page – W88club

 44. Công ty Quảng Cáo Đại Phát cung cấp dịch vụ thiết kế, in ấn và thi
  công biển bảng quảng cáo, biển đèn led, chữ nổi, in ấn hiflex uy
  tín, chất lượng cùng giá thành cạnh tranh nhất
  trên thị trường tại khu vực TP. Hồ Chí Minh

  Làm bảng hiệu quảng cáo tphcm – Một bảng hiệu
  đẹp với thiết kế thu hút sẽ là lợi thế lớn của bạn trong việc quảng bá thương hiệu, và sản phẩm dịch vụ.

  Thiết kế, in ấn, thi công bảng biển hiệu quảng cáo đèn LED, chữ nổi Inox, đèn LED ma trận, mặt dựng alu,
  bảng hiệu, hộp đèn, tủ kệ nhôm kính giá rẻ.

  – lam bang hieu
  – bang hieu quang cao
  – bang hieu alu

  Quang Cao Dai Phat
  Hotline: 0935 79 00 28
  Email: daiphatgroup2010@gmail.com

 45. Hi, I do believe this is an excellent site. I stumbledupon it 😉 I may
  revisit once again since i have bookmarked it.
  Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue
  to guide other people.

  Here is my homepage W88club

 46. Unquestionably believe that which you stated. Your favorite
  reason appeared to be on the internet the easiest thing to be aware of.
  I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal.

  Will probably be back to get more. Thanks

  Feel free to surf to my web page :: entertainment

 47. Hi there, I discovered your website by the use of Google even as searching for a comparable topic, your
  site came up, it seems to be good. I have bookmarked it in my
  google bookmarks.
  Hi there, just changed into aware of your weblog through Google, and located that it is truly informative.
  I am going to watch out for brussels. I will appreciate if
  you happen to proceed this in future. Lots of folks might be benefited from your writing.
  Cheers!

  Feel free to visit my homepage; meeting minutes training

 48. What i do not realize is in reality how you’re not actually a lot more well-favored
  than you might be now. You are so intelligent. You recognize thus significantly relating to this topic, made me for my part imagine
  it from a lot of various angles. Its like men and women don’t seem to
  be involved except it’s one thing to do with Woman gaga!
  Your personal stuffs nice. Always care for it up!

  Here is my blog post :: anime news

 49. I’ll right away clutch your rss feed as I can not to find your
  email subscription link or newsletter service. Do you have any?

  Kindly permit me know so that I could subscribe. Thanks.

  Also visit my homepage: Ministry of freedom review (Lauri)

 50. Hello there I am so glad I found your weblog, I really found you by
  error, while I was searching on Google for something else, Anyhow I
  am here now and would just like to say kudos for a tremendous post and a all round entertaining blog (I also
  love the theme/design), I don’t have time to read
  through it all at the moment but I have bookmarked it and also added in your
  RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up
  the awesome work.

  Visit my web site … sales training development

 51. Hey there this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.

  I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get guidance from someone
  with experience. Any help would be greatly appreciated!

 52. Whats up are using WordPress for your site platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you
  require any coding knowledge to make your own blog?

  Any help would be really appreciated!

  My blog facebook

 53. Welll done & written!
  I began writing a blog myself very recently aand realised lot
  of articles simply rehash old content but add very little of value.

  It’s terrific to see a beneficiall write-up of some actual value
  to your followers and myself.
  It is going down on the list of details I need to replicate being a new blogger.
  Reader engagemennt and material value are king.

  Many wonderful ideas; you have most certainly managed to geet on my list of writers too follow!

  Continue the great work!
  Cheers,
  Jocelin

 54. I think this is one of the most significant information for me.
  And i am glad reading your article. But wanna remark on few general things, The site
  style is great, the articles is really great :
  D. Good job, cheers

 55. I have to convey my respect for your kindness for all those that require guidance on this one field. Your special commitment to passing the solution up and down has been incredibly functional and has continually empowered most people just like me to achieve their dreams. Your amazing insightful information entails much to me and especially to my peers. Thanks a ton; from all of us.excel advanced filter multiple criteria

 56. Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your site?
  My blog site is in the exact same area of interest as yours
  and my visitors would truly benefit from some of the information you provide here.

  Please let me know if this ok with you. Cheers!

  Feel free to surf to my website … Tailored Training

 57. With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement?
  My blog has a lot of unique content I’ve either
  created myself or outsourced but it appears a lot of it is popping
  it up all over the internet without my permission. Do you know any techniques to help prevent content from being
  ripped off? I’d genuinely appreciate it.

  Feel free to surf to my site :: auto insurance houston

 58. With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement?
  My website has a lot of completely unique content I’ve either created
  myself or outsourced but it looks like a lot of it is
  popping it up all over the web without my authorization. Do you know any solutions to help stop content from being stolen? I’d definitely appreciate it.

  My website; Forex Trading Signals

 59. My developer is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on several websites for about a year and am worried about
  switching to another platform. I have heard good things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress posts into it?
  Any help would be really appreciated!

  Feel free to visit my page – Hack Sakong Online

 60. An outstanding share! I have just forwarded this onto a co-worker who had been doing a little research
  on this. And he actually ordered me dinner simply because I found it for him…
  lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!!
  But yeah, thanx for spending the time to discuss this topic
  here on your blog.

 61. I’m extremely inspired along with your writing abilities as neatly as with the structure to your blog.
  Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the nice
  high quality writing, it’s uncommon to peer a nice blog like this one
  nowadays..

  my page hk siang pools

 62. Just desire to say your article is as astounding. The clarity in your post is just excellent
  and i could assume you are an expert on this subject.
  Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post.
  Thanks a million and please continue the enjoyable work.

  Also visit my web page; baptism outfit

 63. Hello there, There’s no doubt that your blog could possibly be having internet browser compatibility problems.
  When I take a look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues.
  I merely wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, great site!

  Feel free to surf to my website; poker online android

 64. Today, I went to the beach with my kids.

  I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed.
  There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She
  never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell
  someone!

  Feel free to surf to my blog post – agen poker online

 65. Hey There. I found your weblog the use of msn. That is a very smartly written article.

  I’ll make sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post.
  I’ll certainly comeback.

 66. Fantastic blog you have here but I was curious about if you
  knew of any community forums that cover the same topics talked about here?

  I’d really love to be a part of online community where I can get feedback from other experienced
  individuals that share the same interest. If you have
  any suggestions, please let me know. Cheers!

 67. fantastic issues altogether, you just gained a brand new reader.
  What would you recommend in regards to your publish that you just made a few days ago?
  Any positive?

 68. Good day! I could have sworn I’ve been to this site before
  but after looking at many of the posts I realized
  it’s new to me. Regardless, I’m definitely delighted I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and
  checking back often!

  My web blog – bandar poker

 69. Fantastic items from you, man. I’ve understand your stuff previous to and
  you are simply too magnificent. I actually
  like what you’ve bought here, certainly like what you are
  saying and the way in which you say it. You are making
  it enjoyable and you continue to care for to keep it sensible.
  I cant wait to learn far more from you. That
  is really a great site.

  Feel free to surf to my web blog – situs domino qq online

 70. I like the helpful information you provide in your articles.
  I’ll bookmark your weblog and check again here regularly.
  I am quite certain I will learn lots of new stuff right here!
  Good luck for the next!

 71. Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is important and everything.
  However think about if you added some great graphics
  or videos to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics
  and videos, this blog could undeniably be one of the greatest in its niche.
  Wonderful blog!

 72. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.
  You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence
  on just posting videos to your weblog when you could be
  giving us something enlightening to read?

 73. Ӏt’s ɑ pity yօu d᧐n’t have a donatge button! I’ⅾ ceгtainly donate to this fantastic blog!
  І guess for now i’ll settle f᧐r book-marking and adding your RSS feed tо
  mmy Google account. I lоok forward to fresh updates аnd wilpl share this website withh my Facebook ցroup.
  Talk ѕoon!

 74. Hello would you mind letting me know which hosting company you’re
  utilizing? I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads a lot faster then most.

  Can you suggest a good web hosting provider at a fair price?

  Cheers, I appreciate it!

  my web-site :: Mark Roemer Oakland

 75. Great post. I used to be checking constantly this weblog and I am
  inspired! Very helpful information particularly the closing phase :
  ) I maintain such information much. I was seeking this certain info for a long time.
  Thanks and best of luck.

 76. Magnificent beat ! I would like to apprentice at the same time as you amend your web
  site, how could i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal.
  I had been a little bit familiar of this your broadcast offered brilliant clear concept

  Here is my blog post :: 슬롯나라

 77. Fantastic beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how
  could i subscribe for a blog website? The account helped me a acceptable deal.

  I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

  Visit my web-site … judi poker

 78. Hmm it looks like your site ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll
  just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your
  blog. I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole
  thing. Do you have any points for beginner blog writers? I’d genuinely appreciate it.

  My web page; 툰코

 79. Hi! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say
  I really enjoy reading through your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same topics?
  Thank you so much!

  Look into my web blog … 대출나라

 80. Здравствуйте!! Есть свежие коды для
  БК Betwinner! Их не бывает на сайте БК, потому что это
  специальная акция от партнёров компании.
  Кому надо получить мощные бонусы или фрибеты – копируйте и активируйте.
  Но поторопитесь – предложение с промокодами 2020 для Бетвиннер может закончиться!

  https://betwinner-promocod.ru/

 81. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have
  really enjoyed surfing around your blog posts. After all I will be subscribing to
  your rss feed and I hope you write again very soon!

 82. Please let me know if you’re looking for a author for your site.
  You have some really great posts and I think I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please shoot me an e-mail if interested. Thanks!

 83. I’m impressed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s both educative
  and interesting, and without a doubt, you’ve hit the
  nail on the head. The problem is something which not enough people are speaking intelligently about.
  I am very happy that I came across this during my
  hunt for something relating to this.

  My page: 경기 스웨디시

 84. The Bug Shields are manufactured from high
  impact ɑnd indestгuctible polymers that boasts heavy impresѕions and top end styⅼes.
  If someone drops a box of breakable items
  aѕ аn example then this іs not good newѕ, in case they
  drop a palette filled with boxes then this is significantly worse news.
  The Logo of “Bull Dog” indicatеs the maker in the
  Mack trucks strength wһich offerѕ several models inside series.

  Feеl free to visіt my web page; gabloty informacyjne

 85. You actually make it seem so easy with your presentation but I find
  this topic to be really something which I think I would
  never understand. It seems too complicated and very broad for me.
  I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

  Here is my blog post – Website

 86. Does your site have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d
  like to send you an e-mail. I’ve got some recommendations for your blog you
  might be interested in hearing. Either way, great site and I look
  forward to seeing it grow over time.

  Feel free to visit my homepage: poker online

 87. Great goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are
  just extremely excellent. I really like what you have acquired here,
  certainly like what you are saying and the way in which you say it.
  You make it entertaining and you still take care of to keep it wise.
  I can not wait to read far more from you. This is really a wonderful site.

 88. Great post. I was checking constantly this weblog and I am impressed!
  Extremely helpful info specifically the ultimate section :
  ) I maintain such info much. I used to be seeking this certain info for a long time.
  Thank you and best of luck.

 89. I blog quite often and I genuinely thank you for your content.
  The article has really peaked my interest.
  I am going to book mark your site and keep checking for
  new details about once a week. I opted in for your Feed as well.

 90. Howdy! I could have sworn I’ve been to your blog before but after going through many of the
  articles I realized it’s new to me. Anyways,
  I’m certainly happy I came across it and I’ll be bookmarking it
  and checking back regularly!

 91. It is perfect time to make a few plans for the long run and it is time to
  be happy. I have read this post and if I may I desire to counsel you few fascinating issues
  or suggestions. Maybe you can write next articles relating to
  this article. I want to learn more issues about it!

  my web site: Political Science

 92. Whats up very cool website!! Guy .. Excellent ..
  Amazing .. I’ll bookmark your website and take the feeds also?

  I am glad to find numerous useful information right here in the publish, we need work
  out extra techniques on this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

  Feel free to visit my homepage; Nursing help

 93. We are a gaggle of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your web site provided us with useful information to work on. You have performed an impressive task and our
  whole community will be thankful to you.

  Here is my page – Stats hw

 94. Hey there! I just wanted to ask if you ever havve any trouble with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended upp losing many months of hardd
  work due to no back up. Do you have any methods to stop hackers?

 95. Simply desire to say your article is as amazing. The clearness in your post is simply cool
  and i could assume you’re an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab
  your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the enjoyable work.

 96. I don’t know if it’s just me or if everybody else encountering issues with your site.
  It appears as though some of the text within your content are running off the screen. Can somebody else please comment and let
  me know if this is happening to them as well? This could be a problem
  with my internet browser because I’ve had this happen previously.
  Thank you

 97. Nice post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon every day.

  It will always be helpful to read through articles from other writers and use a little something
  from their web sites.

 98. Hello there! Do you know if they make any plugins to assist with Search
  Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for
  some targeted keywords but I’m not seeing very good
  success. If you know of any please share. Appreciate it!

 99. After I originally left a comment I seem to have clicked the -Notify me
  when new comments are added- checkbox and from now on every
  time a comment is added I recieve four emails with the exact same comment.
  Perhaps there is a means you can remove me from
  that service? Kudos!

 100. Hi there! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to take a look.
  I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers!
  Outstanding blog and amazing design.

 101. Howdy just wanted to give you a quick heads up and let you know a few
  of the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why
  but I think its a linking issue. I’ve tried it in two
  different browsers and both show the same outcome.

 102. I’m now not positive where you are getting your info,
  but great topic. I needs to spend a while learning more or understanding more.
  Thanks for fantastic info I used to be in search of this information for my mission.

 103. Have you ever thought about including a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is important and everything. But think of
  if you added some great pictures or videos to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with images and videos, this blog could undeniably be one of the most beneficial in its niche.
  Great blog!

 104. I was wondering if you ever thought of changing the
  structure of your site? Its very well written; I love what youve got to
  say. But maybe you could a little more in the way of content so people could
  connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having
  1 or 2 pictures. Maybe you could space it out better?

 105. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this brilliant blog!
  I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed
  to my Google account. I look forward to new updates and will share
  this website with my Facebook group. Talk soon!

  Here is my web blog; Tunesische tajine

 106. I feel this is among the such a lot important information for me.

  And i am satisfied reading your article. However should statement on few basic things, The web site taste is great,
  the articles is really nice : D. Just right task, cheers

 107. First of all I would like to say awesome blog! I had a quick question that I’d like
  to ask if you don’t mind. I was interested to find out how
  you center yourself and clear your head prior to writing.
  I have had a tough time clearing my thoughts in getting my thoughts
  out there. I truly do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost just trying to figure
  out how to begin. Any ideas or tips? Many thanks!

  Also visit my website: leadership training skills

 108. I’m amazed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s both equally educative
  and entertaining, and let me tell you, you’ve hit the
  nail on the head. The issue is something which not enough folks are speaking
  intelligently about. I’m very happy I stumbled across this during my search
  for something regarding this.

  Review my homepage :: Tunesische tajine

 109. Hello there, just became aware of your blog through Google, and
  found that it’s truly informative. I am gonna watch out for brussels.

  I’ll appreciate if you continue this in future. A lot of people will
  be benefited from your writing. Cheers!

 110. Do you have a spam problem on this site; I also am a blogger, and
  I was wanting to know your situation; many of us have developed some nice methods and we are looking to trade solutions with others, please shoot me an email if interested.

 111. Thіs is especially the truth when kiԁs are very young and should not therefore expгess
  their feelings. Is it obνious for the verification team which actions work well
  in verifying. As a result, DUI attorneys in Arizona have to get more
  creative, more diligent and more focused in their ϲase defense.

  my homepage – gabloty ekspozycyjne

 112. Hello, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious if you
  get a lot of spam feedback? If so how do you prevent it,
  any plugin or anything you can suggest? I get
  so much lately it’s driving me mad so any support is very much
  appreciated.

 113. Attractive section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I get actually
  enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access
  consistently quickly.

 114. With havin so much content do you ever run into any issues of
  plagorism or copyright violation? My site has a lot of completely unique content I’ve either authored myself
  or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without
  my authorization. Do you know any methods to help prevent content from being stolen? I’d really appreciate it.

 115. Just want to say your article is as amazing. The clearness in your post is simply cool
  and i could assume you’re an expert on this subject.
  Fine with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with
  forthcoming post. Thanks a million and please keep up the rewarding work.

 116. Hey! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came
  to give it a look. I’m definitely loving the information.
  I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers!

  Wonderful blog and wonderful design and style.

 117. Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article.

  I will make sure to bookmark it and come back to read
  more of your useful information. Thanks for the post.
  I’ll definitely comeback.

 118. Does your site have a contact page? I’m having a tough time locating it
  but, I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great website and I look forward to seeing it develop over time.

  Also visit my web site … expert traders

 119. hey there and thank you for your information – I’ve definitely picked up something new from right here.

  I did however expertise some technical points
  using this website, as I experienced to reload the web site many times previous to I could
  get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK?
  Not that I’m complaining, but slow loading instances times will very
  frequently affect your placement in google and could damage your high-quality
  score if ads and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my email and can look out for a lot more of your respective fascinating content.
  Ensure that you update this again soon.

 120. Very well done and written my friend.
  I’ve just started writing myself vedry recentlly and have seen that many bloggers merely rework old
  content but add very litte of value. It’s terrific to see an insightfuyl article of some genuine value to myself
  and your other followers.
  It is actually on my list off things I need to emulate being a new
  blogger. Audience engagement and material value are king.

  Many great ideas; you’ve definitely madee it on my list of blogs
  to follow!

  Keep up the excellent work!
  All the best,
  Andris

 121. In this train, Hepatic is often the therapeutical and other of the storming cialis online without recipe this overdose РІ across received us of the patient; a greater sooner than which, when these cutaneous trifling ripen into systemic and respiratory, as in cast off age, or there has, as in buying cialis online safely of acute, the directorate being and them off the mark, and requires into other complications. online casino games for real money Xjhoxb dtkrvw

 122. You are so awesome! I don’t think I’ve read a single thing
  like this before. So wonderful to find someone with a few unique thoughts on this subject.
  Seriously.. many thanks for starting this up. This site is something that is required on the internet, someone with a little originality!

 123. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something that I think I would never understand.
  It seems too complicated and very broad for me.
  I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang
  of it!

 124. Very good site you have here but I was curious if you knew of
  any community forums that cover the same topics talked
  about here? I’d really like to be a part of group where I can get
  feedback from other knowledgeable individuals that share the same interest.
  If you have any suggestions, please let me know. Thanks a lot!

 125. 먹튀검증 먹튀사이트 먹튀폴리스입니다. 먹튀폴리스는 신규는 물론 오픈된
  먹튀사이트를 철저히 먹튀검증하여 먹튀없는 시대를 만들어가고 있습니다.
  먹튀폴리스를 사랑하는 여러분의 많은 호응바랍니다.
  여러분의 충실한 먹튀검증 사이트가 되도록 노력하겠습니다.

 126. I’ve been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours.
  It is pretty worth enough for me. In my view, if all webmasters and bloggers made good
  content as you did, the internet will be much more useful than ever
  before.

 127. It iѕ vital to keep your gardening shop neat and orderly
  not only for aesthetic purposes. You can apply teething
  gel to newbоrn gum to numb the sore and painful areas.
  Mastitis is possibly one of the most distressfսl problem
  you could possibly receive when trying to breastfeeding.

  Feel free to surf t᧐ my site: szklana Gablota

 128. Can I just say what a comfort to find somebody that genuinely knows what they’re
  talking about online. You definitely understand how to bring an issue to light and
  make it important. More people should check this out
  and understand this side of your story. I was surprised you are not more popular because you most certainly
  possess the gift.

 129. I love your blog.. very nice colors & theme. Did
  you design this website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz respond as I’m looking to design my own blog and would like to know where u got
  this from. cheers

 130. Great post. I used to be checking continuously this weblog and I am inspired!
  Extremely useful information specifically the last phase
  🙂 I deal with such info much. I used to be looking for this certain information for a long
  time. Thanks and good luck.

  Visit my web site – Serum Ms Glow

 131. I’m really loving the theme/design of your website.

  Do you ever run into any browser compatibility
  problems? A number of my blog audience have complained about my site not operating correctly in Explorer but looks great in Safari.
  Do you have any tips to help fix this problem?

 132. I was very happy to uncover this page. I need to
  to thank you for ones time just for this fantastic
  read!! I definitely liked every bit of it and I have you saved as a favorite to look at new information in your blog.

 133. Good day! This post couldn’t be written any better!
  Reading this post reminds me of my previous room
  mate! He always kept talking about this. I will forward this post
  to him. Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!

 134. Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is important and everything. Nevertheless think of if
  you added some great graphics or video clips to give your posts more, “pop”!

  Your content is excellent but with pics and video clips, this website could undeniably be one
  of the very best in its field. Superb blog!

  Here is my website … فروشگاه آنلاین لوازم خانگی

 135. I have to thank you for the efforts you’ve put in writing this site.
  I am hoping to see the same high-grade content from you
  later on as well. In truth, your creative writing
  abilities has inspired me to get my own site now
  😉

 136. Hey there would you mind stating which blog platform you’re using?

  I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a difficult time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something unique.
  P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!

  Here is my web blog: interpersonal skills training

 137. Thе computers whіch hook up to tһe server are
  classified as clients and the woᥙld be tһe machines the cⲟrporation staff would use.
  It’ѕ proƅablʏ hаrder at the moment to
  foster old clіents and attract the newest, bᥙt if you are ɑble to ᧐ffload your slow items, cap your inventory re-investment
  and expоsure ԝonderful nevertheless the best pieces, you need to be capаble to ride out the downturn. However, it’s very difficult еven for a few
  perioԁs’ experts tⲟ segregate each іndividual style.

  Аlso visit my web blog; gabloty wewnętrzne

 138. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a
  comment is added I get several e-mails with the same comment.

  Is there any way you can remove people from that service?

  Thanks a lot!

 139. Greetings from Carolina! I’m bored at work so I decided to browse your
  blog on my iphone during lunch break. I really like the info you present here and can’t wait to take a
  look when I get home. I’m shocked at how quick your
  blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just
  3G .. Anyways, wonderful site!

 140. whoah this weblog is fantastic i love reading your posts.
  Keep up the good work! You understand, lots of individuals are looking around for this
  information, you could aid them greatly.

 141. I’m really loving the theme/design of your blog.
  Do you ever run into any browser compatibility problems?
  A number of my blog audience have complained about my site not working correctly in Explorer
  but looks great in Firefox. Do you have any solutions to help
  fix this issue?

 142. Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous
  to and you are just too magnificent. I really
  like what you have acquired here, really like what you’re stating and
  the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care
  for to keep it wise. I can not wait to read far more from you.
  This is actually a wonderful web site.

 143. magnificent submit, very informative. I’m wondering why the opposite
  specialists of this sector do not realize this. You must
  continue your writing. I am confident, you’ve a
  great readers’ base already!

 144. Just desire to say your article is as astonishing. The clearness for your publish
  is just nice and that i can suppose you are knowledgeable
  in this subject. Well together with your permission allow me to take hold of your feed to keep up to date with forthcoming post.

  Thank you one million and please continue the rewarding
  work.

  Feel free to surf to my web site :: 우리카지노

 145. Simply wish to say your article is as astonishing. The clearness in your post
  is simply cool and i can assume you are an expert on this subject.
  Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post.
  Thanks a million and please continue the rewarding work.

 146. ASUSPOKEᏒ menyediakan layanan yang ramah dan profesional selama 24 jam bаgi ѕeluruh pеmɑin ataupun calon pemain yang ingin menjadi bagian darі kami.
  Kasino online sudah sangat umum dan terus berkembang selama sepuluh tahun terakhir.
  Pihak publisher ѕekaligus developer dari IƊNPOКER ini langsung merekrut sejսmlah situs agen Poker online yang memiliki lisensi operasional.
  Ceme yang amat banyak tiap harinya, peгmainan ini sebagai permainan calon. Permainan yаng disuguһkan adalah taruhan uang asli multiplayer casino games.

  Untuk mengikuti game capsɑ susun kamu wajib terdaftar sebagai membеr di situs casino yang mеnyediakannya.
  Di dalam aplikasi produk IDNPOKER, sааt ini sudɑh teгdapat 7 buah permаinan judi casіno online yаng bisa dimainkan bettor
  daⅼam satu akun bermain. Produk permainan ini diƄeri nama IDNPOKER.
  Berbicara soal permainan kartu, anda bisa memilih game capsa susun seƅagai permainan yang bisa kamu jadiқan ajang tᥙnjuk skill.

  Bandar Poker Uang Asli yang bermunculan di internet dan media sosial semakin banyak dan saling memberikan pelɑyanan yang terbaik seolah-olah mеnjadi situs yang
  terpercaya dan bahkan saat ini sangat bahayanya jiкa ɑnda bermain Ԁisitus yang mеnawarkan banyak sekali bonus dan promо yang tidak masuk akal, ѕitus tersebut patut anda jauhi dan bisa
  memilih situs yang ada diwebsite saya ini. Pastinya anda ingin tɑhu buҝan kenapa bonus ini diberikan kepada anda?

  Take a ⅼook at my websіte – poker uang asli terbaik

 147. One ᧐f such suppoгting agencies is types of element proceѕsing communities.
  Other than this, the mаchines can easily be now սse Ƅe setup elsewhere this also ‘s whicһ is placed wherever it really is desired without much һiccup.
  An efficient gas and fluid movement done in the pumрing system that is certainly well positioned.

  Also visit my websitе :: gabloty szkolne

 148. Hello there, I found your web site by the use of Google whilst looking
  for a comparable topic, your site got here up, it seems good.

  I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, simply turned into aware of your blog thru Google, and found that it
  is truly informative. I’m going to watch out for brussels.
  I’ll be grateful in the event you proceed this in future.
  Numerous people will be benefited out of your writing. Cheers!

  Here is my website – black friday deals usa 2020

 149. My spouse and I absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to be exactly I’m looking for.

  can you offer guest writers to write content available for you?
  I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on a
  number of the subjects you write concerning here.
  Again, awesome web site!

  Here is my web site; 메리트카지노

 150. Howdy! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly?
  My blog looks weird when browsing from my apple iphone.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to
  correct this problem. If you have any recommendations, please share.
  Cheers!

  Also visit my web site 메리트카지노

 151. My programmer is trying to persuade me to move to .net from
  PHP. I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a variety of websites
  for about a year and am nervous about switching to another platform.
  I have heard fantastic things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it?
  Any kind of help would be greatly appreciated!

  Feel free to visit my homepage; 메리트카지노

 152. Qᥙalitʏ is the ᧐perative ѡord here, not money, obviously if
  you’re able to save a few bucks for tһe framing and foundation or еven get it free of charge,
  yoᥙ’d probably take aⅾvantage. Theѕe nearby breeders
  can еven be extremely accessible sⲣecially
  when you need further instruction together with yoᥙr swans.

  It is extremely frustrating to have to cleаn ⅽhicken waste oᴠer a daily foundation; however
  ѡith a great coop in place all you need to Ԁo is spreaԁ a great deɑl
  of sawdust or wood shaving on the coop surface.

  Feel free to surf to my pаge gabloty aluminiowe

 153. Greetings from Florida! I’m bored at work so I
  decided to check out your site on my iphone during lunch
  break. I really like the info you present here and can’t wait to take a look
  when I get home. I’m surprised at how quick your
  blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just
  3G .. Anyhow, good blog!