Czy Żydzi wysadzili Bejrut w powietrze?

1531
15587

Każdy już chyba wie, że w porcie w Bejrucie mocno walnęło. Niemal nikt nie wie jednak jeszcze dlaczego rąbnęło. A to oznacza, że możemy sobie pogdybać.

Zacznijmy od podsumowania tego, co wiadomo na pewno. 4 sierpnia wieczorem w porcie w Bejrucie, stolicy Libanu, doszło do eksplozji w jednym z magazynów. Ta miała tragiczne skutki – zabiła co najmniej 157 osób, zraniła 5 tysięcy kolejnych, narobiła strat na 15 miliardów dolarów i sprawiła, że setki tysięcy mieszkańców stolicy straciła dachy nad głowami. Pozbawiła również Liban kluczowego dla ich gospodarki portu morskiego.

Początkowo libańskie rządowe media donosiły, że gigantyczna eksplozja, która wywołała trzęsienie ziemi o magnitudzie 3,3, miała miejsce w magazynie w którym przechowywano fajerwerki. Potem ujawniono, że tak naprawdę doszło do wybuchu w magazynie, w którym przechowywano gigantyczną ilość azotanu amonu. Ten miał być skonfiskowany przez władze portu z rosyjskiego statku transportowego porzuconego przez armatora. Samą eksplozję miało spowodować najprawdopodobniej nieostrożne obchodzenie się ze spawarką przez jednego z pracowników portu.

Azotan amonu, zwany też saletrą amonową, to ogólnie bardzo ciekawa substancja. Podstawową funkcją tego środka jest bycie składnikiem sztucznego nawozu. Jest on jednak również używany jako utleniacz w całym szeregu materiałów wybuchowych. A fakt, że jest to nawóz, i to bardzo skuteczny, sprawia, że żadne państwo nie może tej substancji zdelegalizować całkowicie. Niektóre wprowadzają mniej lub bardziej dotkliwe ograniczenia w obrocie nią, ale mimo wszystko co roku produkuje się jej ogromne ilości i wszędzie jest relatywnie łatwa do dostania co czyni z niej ulubiony utleniacz domorosłych terrorystów, od McVeigha przez Taliban po Kwietnia.

Przy okazji, zanim przejdziemy dalej, wyjaśnijmy sobie jedną rzecz. Pod każdym artykułem na temat eksplozji w Bejrucie pojawia się w komentarzach ktoś, kto tłumaczy, że azotan amonu sam z siebie nie wybucha ani nawet się nie pali. I zasadniczo jest to prawda – jeżeli weźmiecie trochę azotanu amonu i skierujecie na niego palnik, to zacznie się on topić. Tyle tylko, że w ściśle określonych okolicznościach azotan amonu może wybuchnąć na skutek pożaru, a w Bejrucie przed właściwą eksplozją mieliśmy przecież do czynienia z pożarem. Dlatego mamy tyle różnych filmów ją przedstawiających – ludzie filmowali płomienie zanim nastąpiła. Nie chcę was tutaj zanudzać skomplikowanymi teoriami chemicznymi które sam ledwie rozumiem, ale taka eksplozja naprawdę była możliwa, nawet jeśli eksperci nie potrafią się ze sobą zgodzić jakie konkretnie czynniki do niej doprowadziły. Na zdjęciach wykonanych przed eksplozją widać, że saletra była magazynowana w płóciennych workach i, obstawiam, to właśnie one posłużyły jako paliwo dla ognia.

Takie eksplozje miały skądinąd miejsce w przeszłości, w okolicznościach nie pozostawiających wątpliwości co do tego, że były to wypadki. Ostatnia poważna miała miejsce w chińskim porcie Tianjin pięć lat temu, gdzie przetrzymywana w złych warunkach nitroceluloza nadmiernie wyschła i doszło do jej samozapłonu, co spowodowało eksplozję 800 ton azotanu amonu i zabiło 173 osoby.

Największe wątpliwości w tej sprawie budzi to czy eksplozja w Libanie faktycznie była wypadkiem czy też ktoś temu wypadkowi pomógł. I nad tym teraz się zastanowimy. Z góry jednak ostrzegę, że nie mam żadnego inside knowledge ani nie jestem ekspertem od tego rejonu świata, więc w analizie opieram się na tym, co w mediach wygrzebałem.

Pierwsze wątpliwości budzi to skąd w tym porcie w ogóle wzięła się saletra amonowa. Samo jej pochodzenie bardzo szybko udało się ustalić. W 2013 roku do portu w Bejrucie zawitał bowiem statek MV Rhosus, który płynął wprawdzie pod mołdawską banderą ale należał do rosyjskiego biznesmena Igora Grechuszkina. W swoją ostatnią podróż wyruszył z Gruzji z ładunkiem azotanu amonu, który docelowo miał trafić do fabryki materiałów wybuchowych w Mozambiku. To dlaczego zatrzymał się w Bejrucie nie jest do końca jasne. Niektóre źródła podają, że zrobił to, bo nastąpiła awaria, jednak jego kapitan mówi mediom, że dostali takie polecenie bo armator uznał, że nie ma pieniędzy na sfinansowanie tego rejsu i kazał im zabrać z niego dodatkowy ładunek ciężkich maszyn aby wyszedł na swoje.
To skądinąd jest pozbawione znaczenia. Ważne jest to, że Rhosus po przybiciu do portu nie został już z niego wypuszczony. Jego władze stwierdziły bowiem, że statek jest w tragicznym stanie technicznym. Nie chcąc lub nie mając z czego płacić za naprawę, jego właściciel ogłosił bankructwo i porzucił statek razem z załogą. Ukraiński konsul dał radę pomóc pięciu ukraińskim marynarzom z jego załogi w powrocie do domu, ale jego rosyjski kapitan i dwóch innych Ukraińców spędziło na jego pokładzie niemal rok nie mogąc zejść na brzeg z powodu przepisów imigracyjnych zanim władze Libanu pozwoliły im wrócić do domów. W 2014 statek został skonfiskowany przez sąd na poczet niezapłaconych rachunków i kar. Saletrę z jego ładowni przeniesiono do magazynu a samą łajbę odholowano nieco dalej, gdzie po ok. czterech latach do końca przerdzewiała i poszła na dno.

Zobacz także  To straszne 447

I tutaj właśnie robi się ciekawie. Takie porzucenia statków nie są wbrew pozorom niczym niezwykłym, w samym 2018 były 44 takie przypadki. W takich sytuacjach sądy morskie kraju, który aresztował dany statek zwykle po odczekaniu pewnego okresu czasu sprzedają jednostkę i towary z jej ładowni na aukcjach. W tym wypadku mieliśmy do czynienia z towarem skrajnie niebezpiecznym a przy tym chodliwym, więc wydawałoby się, że sąd – w tym wypadku sprawą od początku zajmował się bejrucki sąd do spraw nagłych – powinien podjąć decyzję jak najszybciej i zdecydować o sprzedaży saletry lub przynajmniej o jej zniszczeniu w bezpieczny sposób. Ale tak się nie stało i niebezpieczny ładunek leżał sobie w tym magazynie przez sześć lat.

I to nie jest tak, że sąd nie wiedział o tym, że jest niebezpieczny. Prawnicy reprezentujący załogę w walce o ich uwolnienie przyjęli strategię mówienia sądowi, że każdy dzień jaki muszą spędzić na pokładzie to ogromne ryzyko gdyż ich statek jest z racji towaru pływającą bombą. Dyrektor portu Hassan Koraytem i dyrektor libańskiej służby celnej Badri Daher powiedzieli w środę, że wielokrotnie ostrzegali sąd przed tym, że zgromadzona w tym magazynie saletra jest potwornie niebezpieczna i trzeba ją jak najszybciej stamtąd usunąć. W arabskim internecie pojawiły się również skany dokumentów – o niepotwierdzonej na razie autentyczności – z których wynika, że od 2014 do 2017 celnicy co najmniej sześć razy prosili sąd aby zajął się tym problemem. I nic, saletra jak leżała tak leżała aż w końcu wzięła i wybuchła.

Można oczywiście podejrzewać, że zawiniły dwie popularne choroby zawodowe urzędników, spychologia i tumiwisizm. Ale można też podejrzewać, że sąd nie podjął żadnej decyzji bo ktoś chciał, aby saletra nadal leżała w tym magazynie. A że chodzi o Liban to nietrudno odgadnąć komu zależało na tym aby nie została sprzedana ani zniszczona i kto miał wystarczające wpływy aby sprawić, że sędziowie udawali, że nie widzą ostrzeżeń. Partia Boga.

Zobacz także  Moja ulica

Cofnijmy się nieco w czasie. W 1975 roku chrześcijańscy Maronici kontrolujący prozachodni rząd i uchodźcy z Palestyny wzięli się za łby. Do konfliktu dołączyły szybko inne frakcje i wybuchła potwornie krwawa wojna domowa, która ostatecznie potrwała do 1990 i z której Liban nigdy się nie podniósł. To nie czas i miejsce na opisywanie tego kto z kim walczył, bo sojusze w niej zmieniały się często, ale nas interesuje tylko fakt, że w 1982 roku Izrael miał dość chaosu u swojego sąsiada i faktu, że działający w południowym Libanie bojownicy Organizacji Wyzwolenia Palestyny regularnie strzelali się z żołnierzami IDF i z izraelskimi cywilami. Kiedy terroryści z organizacji Abu Nidala, która w 1974 roku odłączyła się od OWP uznając Arafata za zbyt skłonnego do kompromisów, spróbowali zastrzelić żydowskiego ambasadora w Londynie Żydzi skorzystali z okazji i wprowadzili do Libanu swoje wojska i szybko rozpoczęli oblężenie Bejrutu.

Na to z kolei nie mógł sobie pozwolić Iran. Wysłał więc do Libanu kontyngent 1200-1500 (różne źródła jakie znalazłem podają różne liczby) członków Gwardii Rewolucyjnej. Ich celem miało być stworzenie z lokalnych szyitów antyizraelskiego ruchu oporu. I to właśnie ten ruch oporu za irańskie pieniądze zmienił się w końcu w Partię Boga, lepiej znaną pod arabską nazwą Hezbollah.

Powiedzieć, że Hezbollah ma ogromne wpływy w Libanie to nic nie powiedzieć. Politycznie są obok Ruchu Amal i nacjonalistycznego Wolnego Ruchu Patriotycznego podstawą prosyryjskiego i proirańskiego Sojuszu 8 Marca, który zajmuje 69 ze 128 miejsc w parlamencie, ma prezydenta i 18 z 30 ministerstw. Na tym jednak nie kończy się ich potęga. Mają również do swojej dyspozycji milicje w sile od 1000 do 65 tysięcy, w zależności od źródeł, zaprawionych w bojach bojowników i powszechnie uważa się, że stanowią oni większą siłę niż regularne wojsko Libanu. Hezbollah to państwo w państwie, prowadzące własne szkoły, szpitale czy firmy. Sprawienie, że jakiś sędzia „zapomniał” o ładunku saletry który nakazał umieścić w portowym magazynie to byłaby dla nich drobnostka.

To, po co Hezbollahowi była potrzebna ta saletra, rozumie się samo przez się. A wiadomo, że w przeszłości Partia Boga gromadziła już zapasy tej substancji, co najmniej dwie ich skrytki – w Wielkiej Brytanii i w Niemczech – zostały bowiem odkryte przez służby. Zastanawia jednak jej ilość. McVeigh w zamachu w Oklahoma City użył 2,4 tony saletry – zgromadzony w tym magazynie towar mógł posłużyć więc do stworzenia 1100 ton takich bomb. Jej eksplozja wyglądała apokaliptycznie, ale gdyby przerobić ją na normalny ładunek wybuchowy, to pół Bejrutu by pewnie poszło z dymem a liczba ofiar byłaby liczona w tysiącach.

Pewne światło na to po co Hezbollahowi była potrzebna taka ilość saletry rzucił sam jego lider, Hassan Nasrallah. W 2016 roku zwrócił uwagę podczas przemówienia, że w izraelskiej Hajfie też jest magazyn z saletrą i jakby tak spuścić na niego kilka rakietek, to wybuch byłby „jak bomba atomowa”. Rok później na antenie Al-Mayadeen TV wspomniał, że Izraelczycy usunęli z portu saletrę bo „ruch oporu za często o niej wspominał” ale nadal mogą ostrzelać rakietami wpływający do niego statek, który transportuje saletrę i efekt tego byłby jeszcze lepszy.
W świetle tych komentarzy nietrudno sobie wyobrazić, że Hezbollah mógłby przerobić tą saletrę w jeden gigantyczny ładunek, załadować na statek i zdetonować w którymś z izraelskich portów. Osobiście zresztą nie sądzę, żeby mieli planować taki atak w najbliższym czasie, raczej już traktowali to jako przysłowiową wielką pałę której mogliby użyć w razie gdyby konflikt z Izralem przerodził się w otwartą wojnę.

Zobacz także  Nowe rozdanie

I tak dochodzimy do sedna: czy to Mosad wysadził w powietrze Bejrut?

Jedną z podstawowych zasad prowadzenia śledztwa jest „is fecit, cui prodest”. Jeśli ta saletra naprawdę należała do Hezbollahu, to nie da się ukryć, że wiele by on zyskał na pozbyciu się jej. Pomiędzy Libanem i Izraelem konflikt nigdy nie wygasł, ale w ostatnich tygodniach przed wybuchem przybrał na sile. Ryzyko, że Hezbollah zdecyduje się na drastyczną eskalację było spore, a biorąc pod uwagę to z kim w sojuszu są poszczególne strony taka eskalacja mogłaby doprowadzić do dużego burdelu, z trzecią światową włącznie.

Tymczasem po tej eksplozji Izrael ma spokój. Rząd Libanu musi myśleć o odbudowie i nie ma czasu ani pieniędzy na myślenie o konflikcie z Izraelem. Izrael nie musi się martwić, że któregoś dnia ta saletra wybuchnie u nich, zabijając dziesiątki tysięcy osób. Hezbollah nie tylko stracił swoją zabawkę ale także zaczyna mu się coraz mocniej palić pod dupą, o czym za chwilkę, i też nie ma raczej na razie sił na szkodzenie Żydom. A w całej akcji – o ile miała miejsce, bo dowodów na to przecież nie ma i wątpię, czy będą – zginęło 150 Libańczyków a nie dziesiątki tysięcy Żydów gdyby nie dopilnowali i Hezbollah wcielił swój plan w życie.

Na tym jednak plusy dla Izraela się nie kończą. Od dawna twierdzili na przykład, że port w Bejrucie był używany przez Iran do transportowania broni dla Hezbollahu. Ta eksplozja sprawiła, że jeśli ich oskarżenia były prawdziwe, to przez dłuższy czas nie muszą się tym martwić. Port w Trypolisie (nie mylić ze stolicą Libii) jest sporo mniejszy i tym samym łatwiejszy do upilnowania przez ich agentów.

Największym plusem jest jednak to, że Hezbollah mocno straci na tej eksplozji politycznie. Libańczycy są takimi samymi ludźmi jak wszyscy i nieszczególnie podoba im się fakt, że żyją w niesamowitej biedzie i w zrujnowanym państwie, bo przez fakt, że główną siłą polityczną w ich kraju jest organizacja terrorystyczna już dawno obłożono ich sankcjami. Protesty już się zaczęły a wkurw pewnie urośnie jak minie pierwszy szok. Nie zdziwiłbym się jakby zamieszki były większe niż te z końca zeszłego roku, które doprowadziły do upadku premiera Saada Haiririego. Tym bardziej, że przecież protesty w Libanie trwają nieprzerwanie od początku tego roku, ta eksplozja da im tylko nowe paliwo.

Na obecnym etapie trudno wyrokować jak rozwinie się sytuacja. W tym momencie moim zdaniem nie da się nawet wykluczyć kolejnej wojny domowej, a różne państwa na pewno będą próbowały przy okazji upiec własne pieczenie. Rząd raczej, wbrew szumnych zapowiedzi, nic konkretnego Hezbollahowi nie zrobi, ale ta organizacja raczej przez jakiś czas będzie trzymać głowy nisko. A to oznacza, że nie będą bruździć Izraelowi.

Odpowiadając więc na pytanie z tytułu muszę stwierdzić, że nie wiem czy to Żydzi wysadzili port w Bejrucie. Ale na pewno sobie tą eksplozję u Jahwe wymodlili.

Zdjęcie: Mehr News Agency, CC BY-SA 4.0

1531 KOMENTARZE

 1. Moje wymysły: Zapomniał pan o paliwie dla budowania Solidarności przeciwko Izr. Bóg Bogiem nie przeminie (A bożkiem Izr. jest książę ciemności i kłamstwa i jego sługa Szatanjahu), i zawsze będzie miał swoją partię. Liban zapewne zostanie odbudowany w współpracy z Chinami lub USA, i można się domyśleć, że wraz z partią Boga, jeszcze mocniej będzie opierał się Izr. Poza tym, można sobie wyobrazić, iż nową ekonomią Libanu, będzie ekonomia oparta o cyfrowy pieniądz i cyfrowe “złoto”.

 2. Vielen Dank für die gute Berichterstattung. Es war in der Tat ein Vergnügungsbericht. Schauen Sie weit fortgeschritten, um von Ihnen angenehm hinzugefügt zu werden! Wie können wir übrigens kommunizieren? Kirsten Baxy Simpson

 3. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a friend who was doing a
  little homework on this. And he actually ordered me lunch because I found it for him…
  lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!!
  But yeah, thanks for spending some time to talk about this subject here on your internet site.

 4. hi!,I like your writing very a lot! share we be in contact more approximately
  your post on AOL? I require an expert on this house to resolve my problem.

  Maybe that’s you! Taking a look forward to see you.

 5. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our
  community. Your site offered us with valuable information to
  work on. You have done a formidable job and our entire community will be grateful to you.

 6. Hi there I am so happy I found your blog, I really
  found you by mistake, while I was looking on Digg for something else, Anyhow I am here now and would just like
  to say thanks for a remarkable post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the
  moment but I have saved it and also added your RSS feeds, so when I have time
  I will be back to read a great deal more, Please do
  keep up the great job.

 7. Fantastic goods from you, man. I’ve understand your
  stuff previous to and you are just too fantastic.
  I really like what you’ve acquired here, really like what you’re stating and the
  way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it smart.
  I cant wait to read much more from you. This is actually a terrific web
  site.

 8. Have you ever thought about publishing an ebook or guest authoring on other websites?
  I have a blog based on the same subjects you discuss and
  would love to have you share some stories/information. I know my audience would enjoy your work.
  If you’re even remotely interested, feel free to send
  me an email.

 9. Hello! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly?
  My blog looks weird when viewing from my iphone4. I’m trying to find a theme or plugin that might be
  able to fix this problem. If you have any suggestions, please share.

  Appreciate it!

 10. Hi! This post couldn’t be written any better! Reading through
  this post reminds me of my good old room mate! He always kept talking
  about this. I will forward this post to him. Pretty sure he will have a good read.
  Thank you for sharing!

 11. I really love your site.. Pleasant colors & theme. Did you create this amazing site yourself?
  Please reply back as I’m looking to create my own personal site and want to find out where you got this
  from or exactly what the theme is called.
  Many thanks!

 12. Its such as you read my thoughts! You seem to know so much approximately this, such as
  you wrote the e book in it or something. I feel that you simply
  could do with some p.c. to force the message house a bit, however instead of
  that, that is magnificent blog. A great read. I will certainly be back.

 13. Wow that was strange. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my
  comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over
  again. Anyhow, just wanted to say wonderful blog!

 14. Heya! I understand this is sort of off-topic however I needed to
  ask. Does operating a well-established blog like yours require a massive amount work?
  I am completely new to blogging but I do write in my diary on a daily
  basis. I’d like to start a blog so I can share my personal experience
  and feelings online. Please let me know if you have any kind of ideas or tips for new aspiring bloggers.
  Appreciate it!

 15. Good day very nice website!! Guy .. Excellent ..

  Superb .. I’ll bookmark your site and take the feeds
  additionally? I’m satisfied to find so many useful
  info here in the publish, we’d like develop more strategies on this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

 16. Undeniably believe that which you stated.

  Your favorite justification seemed to be on the web the easiest thing to be aware
  of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they just
  do not know about. You managed to hit the nail
  upon the top as well as defined out the
  whole thing without having side effect , people could take a signal.

  Will probably be back to get more. Thanks

 17. Amazing blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers?

  I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost on everything.
  Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a
  paid option? There are so many choices out there that I’m totally overwhelmed ..

  Any tips? Thank you!

 18. Hmm it seems like your blog ate my first comment (it was extremely long) so
  I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your
  blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything.

  Do you have any suggestions for novice blog writers?

  I’d certainly appreciate it.

 19. Hi there, just became aware of your blog through Google, and
  found that it’s really informative. I am gonna watch out for brussels.
  I will be grateful if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your
  writing. Cheers!

 20. Very good site you have here but I was curious about if you knew of
  any user discussion forums that cover the same topics discussed here?
  I’d really like to be a part of community where I
  can get advice from other experienced individuals that share the same interest.
  If you have any suggestions, please let me know.
  Bless you!

 21. Hey there I am so delighted I found your web site, I really
  found you by error, while I was researching on Digg for something else, Regardless I
  am here now and would just like to say kudos for a tremendous post and a all round
  interesting blog (I also love the theme/design), I don’t
  have time to read it all at the minute but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the fantastic b.

 22. Howdy I am so glad I found your web site, I really found you by accident,
  while I was researching on Digg for something else, Anyhow I
  am here now and would just like to say thanks a lot for
  a incredible post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to look over it all at the moment but I have
  bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have
  time I will be back to read a lot more, Please do keep up the superb job. https://ipadfreegame.com/%E0%B8%A3%E0%B8%AD%E0%B8%A2%E0%B8%B1%E0%B8%A5-%E0%B8%84%E0%B8%B2%E0%B8%AA%E0%B8%B4%E0%B9%82%E0%B8%99-%E0%B8%AD%E0%B8%AD%E0%B8%99%E0%B9%84%E0%B8%A5%E0%B8%99%E0%B9%8C/

 23. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something that
  I think I would never understand. It seems too complicated and extremely
  broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang
  of it!

 24. I’ve been exploring for a bit for any high quality articles or weblog posts in this sort of space .

  Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this site.
  Reading this info So i’m glad to exhibit that I have a
  very excellent uncanny feeling I discovered just what I needed.
  I most indubitably will make sure to do not disregard this
  site and provides it a glance regularly.

 25. Having read this I thought it was rather enlightening. I appreciate you spending
  some time and effort to put this content together. I
  once again find myself personally spending a significant amount of
  time both reading and commenting. But so what, it was still worth
  it!

 26. I think that is one of the so much important info for
  me. And i am glad reading your article. However want to remark on few
  normal issues, The web site taste is ideal, the articles is
  really great : D. Excellent job, cheers

 27. Magnificent goods from you, man. I’ve understand your
  stuff previous to and you’re just extremely excellent. I really like what you’ve acquired here, certainly like what you’re
  saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it wise.

  I cant wait to read much more from you. This is actually a terrific website.

 28. Admiring the hard work you put into your blog and in depth
  information you present. It’s good to come across a blog every
  once in a while that isn’t the same old rehashed information. Wonderful read!
  I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my
  Google account.

 29. Hi there everyone, it’s my first pay a quick visit
  at this web page, and piece of writing is genuinely fruitful in support of
  me, keep up posting such articles or reviews.

 30. Hi terrific blog! Does running a blog such as this take a massive
  amount work? I have very little knowledge
  of programming however I had been hoping to start my own blog
  in the near future. Anyhow, if you have any recommendations or tips for new
  blog owners please share. I know this is off subject nevertheless I just wanted
  to ask. Appreciate it!

 31. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d without
  a doubt donate to this fantastic blog! I guess for now
  i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.

  I look forward to brand new updates and will share this
  website with my Facebook group. Chat soon!

 32. Nice blog here! Also your website so much up fast!
  What web host are you the use of? Can I am getting your affiliate hyperlink for your host?
  I desire my site loaded up as quickly as yours lol

 33. I blog frequently and I seriously appreciate your content.

  This great article has truly peaked my interest.
  I am going to bookmark your website and keep
  checking for new details about once per week. I opted in for
  your Feed as well.

 34. I have been exploring for a bit for any high-quality
  articles or blog posts in this kind of house . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site.

  Reading this info So i am glad to exhibit that I’ve an incredibly just right uncanny feeling
  I came upon just what I needed. I such a lot indisputably will make certain to do not omit this web site and
  provides it a glance on a constant basis.

 35. Can I simply say what a comfort to find a person that
  truly understands what they are talking about on the net.
  You certainly know how to bring a problem to light and make
  it important. More people must read this
  and understand this side of the story. I was surprised that you are not more
  popular since you definitely possess the gift.

 36. Hi there, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious if you get a
  lot of spam remarks? If so how do you protect against it, any plugin or anything
  you can recommend? I get so much lately
  it’s driving me insane so any assistance is very much
  appreciated.

 37. Attractive component of content. I simply stumbled upon your blog and in accession capital to assert
  that I get in fact enjoyed account your blog posts.
  Anyway I’ll be subscribing to your feeds and even I success you get
  entry to consistently fast.

 38. how can i buy cialis online [url=https://genericcialisonline1.com]buy cialis usa [/url] buy viagra cialis online
  buy cialis online with paypal [url=https://genericcialisonline2.com]buy generic cialis [/url] buy cialis generic online
  buy cialis pills [url=https://genericcialisonline3.com]buy cialis online overnight shipping [/url] buy cialis uk
  generic viagra in oklahoma city [url=https://genericviagraonline.us.com]what are legitimate website to get generic viagra [/url] generic viagra available in usa pharmacies
  arizona payday loans [url=https://paydayloans03.com]bad credit installment loans not payday loans [/url] monthly installment payday loans
  guaranteed loans with bad credit [url=https://badcreditloans03.com]quick loans for bad credit [/url]

 39. So he can caricaturist if patients are minimum to approve or continuous an empiric, you skate a ill or other etiologic agents, the prevalence becomes hot and You spy a syndrome run online dispensary viagra you the resolution of the elderly women. ed drugs list Suhaht dtrkfu