Recesja w Australii

1
3972

Australia oficjalnie wpadła w recesję po raz pierwszy od 30 lat.

Przez dwa kwartały odnotowano ujemny wzrost gospodarczy.

Po kryzysie z 2008 roku Australii jako jedynej spośród głównych światowych gospodarek udało się uniknąć recesji. Dzięki umowom handlowym z Chinami, które to kupowały Australijskie surowce.

Przed pandemią COVID w Australię uderzyła fala pożarów buszu. Mimo wsparcia ze strony rządu i banku centralnego nie udało się zapobiec recesji. “To najgorszy wzrost gospodarczy od 61 lat z powodu silnego spadku wydatków gospodarstw domowych na towary i usługi.”-pisze Shaimaa Khalil z BBC.

Z danych Australijskiego Urzędu Statystycznego wynika że PKB spadło o 7% w porównaniu z poprzednim kwartałem. Jest to zarazem największy kwartalny spadek PKB Australii od momentu rozpoczęcia pomiarów w 1959 roku.

Główną siłą napędową gospodarki w Australii jest export surowców takich jak: węgiel, rudy żelaza i gaz ziemny. Lockdown odbił się niekorzystnie w australijskim sektorze turystycznym.

Napięcia między Chinami a Australią rosną. Australia zdecydowanie poparła dochodzenie w sprawie wybuchu pandemii COVID co rozwścieczyło rząd CHRL. Również to niekorzystnie odbija się na gospodarce.

Mimo pakietów stymulacyjnych w wysokości 200 miliardów dolarów australijskich. Przewiduje się że wyjście z recesji potrwa przez kilka najbliższych lat.

Źródła BBC https://www.bbc.com/news/business-53994318

Zobacz także  ACTA 2. Nie ma się czego bać?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.