Otwarte klatki, zamknięte gospodarstwa, upadłe koalicje

238
3299

Jak już zapewne wszyscy wiecie w Zjednoczonej Prawicy trwa właśnie pożar w burdelu. A ja z jednej strony domyślam się o co chodzi a z drugiej – za cholerę nie mam pojęcia.

Przyznam się szczerze, że ten tekst w założeniu miał być zupełnie inny. Planowałem, że napiszę sine ira et studio analizę tej całej piątki Kaczyńskiego i wypunktuje krok po kroku dlaczego ta durna ustawa nie tylko zniszczy nasze rolnictwo i sprawi, że tysiące osób pójdą na bezrobocie, ale także w najmniejszym stopniu nie poprawi losu zwierząt. Miałem się również przejechać po reżymowych propagandystach, którzy z gorliwością członków CzeKa tropiących trockistów dopatrują się wszędzie lobbingu futrzarzy, a jakoś dziwnie milkną kiedy ktoś ich spyta, czy na konta wpływają im na pewno tylko wierszówki i czy ostatnio może nie byli na jakimś „szkoleniu” w Tajlandii czy innym równie egzotycznym miejscu.

Problem w tym, że od momentu w którym zacząłem myśleć o napisaniu tego tekstu do momentu, w którym zacząłem stukać w klawisze, sytuacja zdążyła wyrwać się spod kontroli. I teraz patrzymy nie tylko na perspektywę upadku naszej branży rolnej ale także na perspektywę upadku rządu.

To dlaczego ziobrzyści i gowinowcy nie poparli tej ustawy jest raczej jasne. Matematyka wyborcza złożyła się tak, że poparcie tych ich śmiesznych partyjek było Jarkowi potrzebne do rządzenia, ale sytuacja nie była dla niego wygodna. Gowin zawsze był niepewny, co ostatecznie udowodnił podczas kryzysu wokół wyborów prezydenckich. A Ziobro jest ambitny i nigdy nie zadowalała go rola wyłącznie przystawki. O nie, on sam chciał być poważnym konkurentem w walce o schedę po Jarkaczu. A to oznaczało, że robił pod górkę i podgryzał Mateusza Morawieckiego, którego Jarkach jak się wydaje zdążył już na rzeczonego następcę namaścić.

Jarek, co mówią o nim wszyscy którzy go znają, bardzo sobie ceni u swoich współpracowników lojalność. Gowin i Ziobro lojalni nie byli i jako tacy nie mieli w jego oczach zbyt wielkiej wartości. Dla wszystkich było jasne, że Jaro prędzej czy później każe im spadać. Wystarczyłoby, żeby podkradł kilku posłów opozycji albo dogadał się z PSLem, który w zamian za posady w SSP i inne profity głosowałby tak, jakby chciał naczelnik – i Ziobro z Gowinem nie tylko znaleźliby się w opozycji, ale i pewnie wkrótce poza aktywną polityką, bo te ich śmieszne partyjki raczej samodzielnie się przez próg wyborczy nie przeczołgają. I o ile Gowinowcy mają jakąś niewielką szansę się jeszcze do PO czy nawet do Hołowni przytulić, o tyle nikt z opozycji nawet na Ziobrę nie spojrzy.

Próbą generalną do wycięcia Gowina i Ziobry miała być zapewne rekonstrukcja rządu. W jej ramach, co przecież zapowiedziano oficjalnie, obie przystawki miały stracić po jednym z dwóch obecnie przez nich kontrolowanych ministerstw. Terlecki nawet pobiegł wtedy do mediów i z wyjątkową nawet jak na niego bezczelnością palnął, że przecież nie są z PiSu. A myślę, że w trakcie negocjacji usłyszeli jeszcze gorsze warunki.

Zobacz także  Każdy, z kim się nie zgadzam, to ruski bot.

Jeśli miałbym obstawiać, to myślę, że Ziobro zagłosował przeciwko ustawie covidowej i ustawie o ochronie zwierząt bo chciał Jarkowi przypomnieć, że ten jeszcze nie ma samodzielnej większości i – przynajmniej na razie – nie powinien mu podskakiwać. I o ile ustawę covidową wraz z jej bezkarnością dla urzędników udało mu się udupić, o tyle w wypadku ustawy o ochronie zwierząt nie wziął pod uwagę jednej rzeczy.

Rzeczą tą było to, że ustawę niemal w całości – poza bodajże czterema głosami – poparła Koalicja Obywatelska. Nie powiem, mnie też to nieco zdziwiło. Dotychczasowa praktyka pokazywała bowiem, że w głosowaniach zwykle są antyPiSem, nawet wtedy kiedy PiS akurat chce przegłosowania czegoś sensownego. Co więcej ich elektorat, co widać było przy zamieszaniu przy ustawie o podwyżkach pensji dla polityków, też bardzo nie lubi, jak głosują tak jak PiS.

To jednak nie był jedyny argument za tym, żeby jej nie poprzeć. Przede wszystkim sprzeciw wobec tej ustawy pozwoliłby im na odbicie wielu głosów na wsiach i nie tylko. Wystarczyło wykazać, że ta ustawa przyniesie sektorowi rolnemu milionowe straty i że prospołeczny Kaczyński jest w imię swoich fanaberii dopuścić do tak tragicznej sytuacji i wyszliby na zbawców i mężów stanu. A tak poparli ją za bezdurno i oddali zyski propagandowe ze sprzeciwu PSLowi i Konfederacji. Ja rozumiem doskonale, że nasza opozycja to nie są tytani intelektu, ale trudno winić Ziobrę, że nie przewidział aż tak głupiego zachowania z ich strony. To i tak by nie wystarczyło, gdyż nawet gdyby wszyscy z PO którzy ją poparli zagłosowaliby przeciwko to i tak by przeszła, ale jakby Porozumienie nie stchórzyło i nie wstrzymało się w większości od głosu i jakby udało się przekonać jeszcze kilku posłów PiS do buntu, to jego plan miałby szanse na powodzenie.

Gdyby tak się stało i ta ustawa przepadła w głosowaniu, to Ziobro nie tylko upokorzyłby Jarka i zemścił się za próby marginalizacji, ale równocześnie pokazałby, że nic mu nie może zrobić bo potrzebuje go do współrządzenia jeszcze przynajmniej przez trzy lata. No ale wyszło jak wyszło. Cytując słowa wielkiego Lemmiego Kilmistera, you win some you lose some, a żelazny Zbigniew i tak nie miał zbyt wiele do stracenia.

W tej chwili mamy do czynienia z impasem. Jarek się wkurzył i kazał zawiesić buntowników, a część polityków PiSu buńczucznie deklaruje, że to koniec koalicji, ale sytuacja nie jest tak prosta. Przede wszystkim żadnej ze stron nie pasują wcześniejsze wybory. Ziobro i Gowin, jak już wspomniałem, nie mają zbyt wielkiej szansy na wejście do przyszłego sejmu samodzielnie. Ale chociaż PiS zapewne zdobyłoby w tych wyborach najlepszy wynik z wszystkich nie ma żadnej gwarancji, że ten wynik wystarczyłby na samodzielną większość. Ba, sądząc po tym jak bardzo Jarek wkurzył swój żelazny wiejski elektorat oraz obrońców życia, którzy teraz słusznie zauważają, że życie norek jest dla niego ważniejsze niż życie nienarodzonych dzieci, szczerze bym się zdziwił jakby było inaczej.

Mogłoby się wydawać, że sytuacja to deja vu z roku 2007, kiedy przez konflikt w koalicji Jaro też ogłosił wcześniejsze wybory, co kosztowało ostatecznie oddanie Polski na osiem lat w łapy PO. Ale moim zdaniem teraz sytuacja jest jeszcze trudniejsza. Wtedy mieliśmy bowiem do czynienia ze zorganizowaną siłą PO i PSL, która przejęła władzę. Teraz może się zdarzyć, że PiS będzie bardzo blisko większości, a cała reszta opozycji nie będzie w stanie się dogadać i sformować wspólnego rządu. No bo umówmy się, koalicja w której będzie równocześnie Lewica i Konfederacja jakoś nie wydaje się prawdopodobna. A to oznacza rząd mniejszościowy. Tyle tylko, że rząd mniejszościowy może jakoś funkcjonować wyłącznie wtedy, kiedy mamy do czynienia z rozsądną, propaństwową opozycją. Jaka jest nasza opozycja nie trzeba tłumaczyć, więc bardziej prawdopodobny wydaje się tutaj scenariusz izraelski – impas i paraliż władzy ustawodawczej. a następnie kolejne wcześniejsze wybory, powtarzać aż do skutku. Tym bardziej, że w zaistniałej sytuacji PiS nie ma szans na koalicję z kimkolwiek, nawet z PSLem, dla którego taka koalicja byłaby pozbyciem się sporej części resztek elektoratu. To, do czego może doprowadzić paraliż zarządzania państwem w tak trudnych czasach nietrudno sobie wyobrazić.

Myślę, że Jarek o tym doskonale wie. Tyle wiary w jego zmysł polityczny jeszcze mi pozostało. Myślę, że wie również o tym, że rząd mniejszościowy już teraz, bez wcześniejszych wyborów, też nie jest rozwiązaniem. Bo to doprowadzi do identycznego kryzysu, tyle że już teraz a nie za trzy lata. Dlatego stawiam, że z tego kryzysu w koalicji niczego wielkiego nie będzie. Panowie się na siebie poboczą, ponapinają muskuły i za jakiś czas dojdą do wniosku, że nadal są na siebie skazani.

To oczywiście nie tłumaczy dlaczego Jaro uparł się przepchnąć tą szkodliwą i kretyńską ustawę za wszelką cenę. Czytałem już masę wyjaśnień, z których najczęściej pojawiało się takie, że to celowa zagrywka mająca na celu oddanie władzy i przeczekanie nieuchronnego post-covidowego kryzysu w opozycji aby potem wrócić w glorii i chwale jak dzisiejsza opozycja sobie z nim kompletnie nie poradzi. Nie przekonuje mnie jednak żadne z nich. Jak Jaro chciał zniszczyć własny rząd to miał ku temu wiele okazji które nie wymagały od niego wcześniejszego zniszczenia całego ważnego sektora gospodarki i zrujnowania życia dziesiątkom tysięcy ludzi.

Jeśli już to zgadzam się raczej z tym, co w ostatnim odcinku Pitu Pitu mówił Otoka. Jarek po prostu nie ma świadomości konsekwencji jakie przyniesie ta ustawa. Nie jest żadną tajemnicą, że Jarek bardzo lubi zwierzęta, i on faktycznie jest przekonany o tym, że jej wprowadzenie jedynie uratuje małe słodkie noreczki przed oskórowaniem przez złych futrzarzy i słodkie małe pieski przed za krótkimi łańcuchami na których trzymają je okrutni gospodarze. I po prostu nie wie, że jej wejście w życie rozpieprzy nam chociażby sektor produkcji mięsa, który obecnie trzepie grubą kasę na uboju halal i koszer. Nie wie, że wpłynie to na znaczny wzrost cen mięs w polskich sklepach. Nie wie, że teraz „ekolodzy” będą mogli szantażować właścicieli gospodarstw tak, jak od lat szantażują developerów, lub wręcz niszczyć ich gdy konkurencja im za to zapłaci. A nawet jeśli dochodzą do niego takie głosy, to stojąca za tym całym zamieszaniem młodzieżówka PiS z jego nową panią Basią, Michałem Moskalem na czele pewnie bez większych trudności przekonuje go, że te głosy dochodzą do niego ze strony osób przekupionych przez futrzarzy a ewentualne straty dla budżetu z podatków rolników są niczym w porównaniu z kasą, jaką Morawiecki ostatnio wyżebrał w Brukseli.

To, czy dla nich ta ustawa jest elementem kariery, wkupienia się w łaski prezesa – bambisty czy też ktoś wziął grubą kasę w kieszeń od zachodnich producentów żywności albo wschodnich producentów futer – nie wiem i szczerze mówiąc mam to w dupie. W ogólnym obrazie rzeczy to i tak nic nie zmienia.

Cała nadzieja, że prezydent Duda, któremu Kaczyński może w tej chwili skoczyć na pukiel, postanowi się odegrać za kampanię wyborczą i zostać zbawicielem polskiej wsi i odeślę tę porąbaną ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, co chociaż na jakiś czas oddali perspektywę tego, że zostaniemy krajem bez rolnictwa.

A jeśli ten rząd ma wpadać na kolejne równie mądre pomysły – to może jednak lepiej dla wszystkich, żeby upadł.


Zobacz także  Koniec romansu

238 KOMENTARZE

 1. Zamrażarka TK – dobry pomysł. Ale gdybym był pracownikiem banku odpowiedzialnym za kredyt dla futrzarza i tak byłbym zmuszony kredyt ten wypowiedzieć… a to tylko jedna z wielu komplikacji.

 2. Howdy! I could have sworn I’ve been to this website before
  but after browsing through some of the post I realized it’s new to me.
  Nonetheless, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 3. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems
  as though you relied on the video to make your
  point. You definitely know what youre talking about, why waste your
  intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us
  something informative to read?

 4. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after going through many of
  the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly
  delighted I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

 5. I’ve been exploring for a little bit for any high quality articles or blog posts on this kind of space .
  Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this
  site. Reading this information So i am happy to express
  that I have a very just right uncanny feeling I found out just what
  I needed. I most surely will make sure to don?t forget this website and give it a glance
  on a continuing basis.

 6. Thanks for your marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you happen to be a great author.I will ensure that I bookmark your blog and will often come back sometime soon. I want to encourage you to definitely continue your great
  job, have a nice afternoon!

 7. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am
  having difficulties with your RSS. I don’t know the reason why I cannot join it.
  Is there anybody getting the same RSS issues? Anyone who knows the solution can you kindly respond?
  Thanx!!

 8. You really make it seem so easy with your presentation but I find
  this matter to be actually something that I think
  I would never understand. It seems too complex and extremely
  broad for me. I am looking forward for your next
  post, I will try to get the hang of it!

 9. Wow, fantastic weblog layout! How lengthy have you been blogging for?
  you made running a blog glance easy. The total look of your website is great, as neatly
  as the content material!

 10. Have you ever considered about including a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is fundamental and everything.
  Nevertheless imagine if you added some great graphics or video clips to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with images and videos, this website could
  undeniably be one of the best in its field. Fantastic blog!

 11. I have been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts in this kind of house
  . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this website.
  Reading this information So i am satisfied to express that I’ve an incredibly just right uncanny feeling I
  found out exactly what I needed. I most undoubtedly will make certain to do not omit this website
  and provides it a glance on a relentless basis.

 12. I’m extremely pleased to find this web site. I need to
  to thank you for your time due to this fantastic read!!
  I definitely enjoyed every part of it and I have you saved to fav to see new stuff in your site.

 13. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this outstanding blog!
  I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to
  my Google account. I look forward to new updates and will share this blog with my Facebook group.
  Talk soon!

 14. Hi there! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using
  for this site? I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at
  options for another platform. I would be fantastic if you could point me in the
  direction of a good platform.

 15. Very good blog you have here but I was wondering
  if you knew of any community forums that cover
  the same topics discussed in this article? I’d really love
  to be a part of community where I can get feedback from
  other knowledgeable individuals that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know. Appreciate it!

 16. Hello I am so glad I found your weblog, I really found you by error,
  while I was researching on Aol for something else, Regardless I am
  here now and would just like to say thank you for a remarkable post
  and a all round enjoyable blog (I also love the
  theme/design), I don’t have time to look over it all at the moment but I
  have saved it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be
  back to read more, Please do keep up the excellent job.

 17. Thanks for your marvelous posting! I genuinely enjoyed
  reading it, you may be a great author.I will be sure to bookmark your blog and
  will eventually come back someday. I want to encourage
  yourself to continue your great work, have a nice afternoon!

 18. Hello there, just became alert to your blog through Google,
  and found that it is really informative. I’m gonna watch out for
  brussels. I’ll be grateful if you continue this in future.
  Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 19. I really like your blog.. very nice colors & theme.
  Did you make this website yourself or did you hire someone to
  do it for you? Plz reply as I’m looking to
  design my own blog and would like to know where
  u got this from. many thanks

 20. Hello! This post could not be written any better! Reading through this post reminds me of my old room
  mate! He always kept talking about this. I will
  forward this page to him. Pretty sure he will have a good read.
  Many thanks for sharing!

 21. Greetings from Carolina! I’m bored to tears at work so
  I decided to check out your website on my iphone during lunch break.

  I really like the info you provide here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m shocked at how quick your blog loaded on my
  phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, awesome
  blog!

 22. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have
  truly enjoyed browsing your blog posts. After all I will be subscribing to your rss feed and I hope
  you write again very soon!

 23. I’m very pleased to discover this website. I
  need to to thank you for your time for this wonderful read!!
  I definitely enjoyed every part of it and i also have you saved to fav to look at new things on your blog.

 24. An interesting discussion is worth comment. I
  do think that you should write more about this subject, it might
  not be a taboo subject but usually folks don’t speak about such issues.
  To the next! Best wishes!!

 25. Heya i am for the first time here. I came across this board and I in finding It truly
  useful & it helped me out much. I’m hoping to give one thing again and help
  others like you helped me.

 26. Wonderful beat ! I would like to apprentice at the same time as you amend your
  web site, how could i subscribe for a weblog web
  site? The account helped me a appropriate deal. I have been tiny bit
  familiar of this your broadcast offered shiny clear concept

 27. I think this is one of the such a lot important
  info for me. And i am happy studying your article.

  But should statement on few general issues, The web site style is
  great, the articles is in point of fact great : D.
  Good activity, cheers

 28. Hey there would you mind letting me know which webhost you’re
  utilizing? I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and
  I must say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good internet
  hosting provider at a reasonable price? Thanks a lot, I appreciate it!

 29. Wow that was unusual. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless,
  just wanted to say superb blog!

 30. Good day I am so grateful I found your website, I
  really found you by accident, while I was researching on Aol for something else, Anyways I am
  here now and would just like to say thanks a lot
  for a fantastic post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the
  moment but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so
  when I have time I will be back to read a great
  deal more, Please do keep up the fantastic jo.

 31. Hello there I am so glad I found your weblog, I really found you
  by accident, while I was browsing on Aol for something else, Anyways I am here now and would just like to say cheers for a tremendous post and a all round enjoyable blog
  (I also love the theme/design), I don’t have time to
  go through it all at the minute but I have saved it and also added your
  RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do
  keep up the great job.

 32. Hey there just wanted to give you a quick heads up. The words in your
  post seem to be running off the screen in Chrome. I’m not sure if this is
  a formatting issue or something to do with browser compatibility but I figured I’d post to let
  you know. The design and style look great though!
  Hope you get the issue fixed soon. Kudos

 33. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your
  site? My blog site is in the exact same niche as yours
  and my visitors would really benefit from a
  lot of the information you provide here. Please let me know if this ok
  with you. Thanks!

 34. Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an email.

  I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested
  in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it develop over
  time.

 35. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote
  the book in it or something. I think that you could do with some
  pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is
  wonderful blog. An excellent read. I’ll definitely be back.

 36. Excellent post. I was checking continuously this blog
  and I’m inspired! Very helpful information particularly the last section 🙂 I take care of such info much.
  I used to be seeking this certain info for a very long
  time. Thank you and best of luck.

 37. excellent submit, very informative. I’m wondering why the other experts of this sector don’t understand this.
  You must continue your writing. I am confident, you have a huge readers’ base already!

 38. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative.
  I am going to watch out for brussels. I will appreciate if you continue this
  in future. A lot of people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 39. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself
  or did you hire someone to do it for you? Plz respond as I’m looking
  to create my own blog and would like to know where u got this from.
  thanks

 40. Hello there! I could have sworn I’ve visited this blog before but
  after looking at a few of the posts I realized it’s new to me.

  Anyways, I’m certainly pleased I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking
  back regularly!

 41. Someone essentially help to make significantly articles I’d state.
  That is the first time I frequented your web page and up to now?

  I amazed with the analysis you made to make this particular publish amazing.
  Fantastic process!

 42. I was curious if you ever considered changing the structure
  of your site? Its very well written; I love what youve got to say.

  But maybe you could a little more in the way of content so
  people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two images.

  Maybe you could space it out better?

 43. Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your web site,
  how can i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal.
  I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear
  concept

 44. Excellent beat ! I would like to apprentice whilst you amend your
  web site, how could i subscribe for a blog website?
  The account aided me a appropriate deal. I have been tiny bit acquainted of this
  your broadcast provided shiny clear idea

 45. Hey would you mind letting me know which hosting company you’re using?
  I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads a lot faster then most.
  Can you recommend a good hosting provider at a fair price?
  Kudos, I appreciate it!

 46. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment
  is added I get four emails with the same comment.
  Is there any way you can remove people from that service?
  Thanks!

 47. I feel that is among the such a lot significant info for me.
  And i’m glad reading your article. But wanna remark on some basic issues, The website style is great, the
  articles is in point of fact great : D. Excellent task, cheers

 48. Hello just wanted to give you a quick heads up.
  The words in your article seem to be running off the screen in Ie.
  I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with web browser compatibility
  but I thought I’d post to let you know. The design look great though!
  Hope you get the issue resolved soon. Kudos

 49. Hello there! This post could not be written much better!
  Reading through this post reminds me of my previous roommate!
  He always kept talking about this. I am going to forward this article to him.
  Pretty sure he’ll have a very good read. Many thanks for sharing!

 50. After I initially commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from
  now on each time a comment is added I recieve 4 emails with the exact same comment.
  There has to be an easy method you are able to remove
  me from that service? Kudos!

 51. My brother recommended I might like this blog. He was
  totally right. This post actually made my day. You cann’t
  imagine simply how much time I had spent for this info!
  Thanks!

 52. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and
  now each time a comment is added I get three e-mails with
  the same comment. Is there any way you can remove me from that service?

  Thanks!

 53. Thanks for every other magnificent post.
  The place else may just anybody get that type of info in such a
  perfect way of writing? I’ve a presentation next week, and
  I am on the search for such information.

 54. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you so much, However I
  am having troubles with your RSS. I don’t know the reason why I
  can’t subscribe to it. Is there anybody else having identical
  RSS issues? Anyone who knows the solution can you kindly respond?
  Thanx!!

 55. Wonderful blog! Do you have any suggestions for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own blog soon but I’m a little lost on everything.
  Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so
  many options out there that I’m totally confused .. Any
  recommendations? Appreciate it!

 56. Howdy just wanted to give you a quick heads
  up. The words in your article seem to be running off the screen in Chrome.
  I’m not sure if this is a format issue or something to do
  with web browser compatibility but I figured I’d post to let you
  know. The design and style look great though! Hope you get
  the problem resolved soon. Kudos

 57. Terrific article! This is the type of information that should be
  shared across the web. Shame on Google for no longer positioning this publish higher!
  Come on over and talk over with my web site .
  Thank you =)

 58. I was extremely pleased to uncover this website.
  I want to to thank you for your time just for this wonderful read!!
  I definitely appreciated every bit of it and i also have you book-marked to
  see new things on your site.

 59. Have you ever considered writing an e-book or guest authoring on other sites?
  I have a blog centered on the same information you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my audience would enjoy your work.
  If you’re even remotely interested, feel free to send me an e mail.

 60. Pretty part of content. I simply stumbled upon your website and in accession capital to
  say that I acquire actually loved account your weblog posts.
  Anyway I’ll be subscribing in your feeds or even I success you get entry
  to consistently rapidly.

 61. It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I have read this post and if I could I want to suggest you
  few interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article.
  I wish to read even more things about it!

 62. I am really inspired along with your writing skills as neatly as with the structure on your blog.
  Is that this a paid subject or did you customize it yourself?
  Either way keep up the excellent quality writing, it is rare
  to see a nice weblog like this one these days..

 63. The other day, while I was at work, my sister stole my apple
  ipad and tested to see if it can survive a thirty foot drop,
  just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views.
  I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 64. This is the right webpage for anyone who wants to find out about this topic.
  You understand so much its almost tough to argue with
  you (not that I personally would want to…HaHa). You definitely put
  a fresh spin on a subject that’s been discussed for ages.
  Great stuff, just great!

 65. I’m really impressed along with your writing skills as well as with the structure for your blog.
  Is this a paid subject or did you modify it your self? Either way keep up the excellent high quality writing, it’s rare to
  peer a nice weblog like this one nowadays..

 66. I’ve been exploring for a bit for any high-quality articles
  or blog posts on this kind of space . Exploring in Yahoo I
  finally stumbled upon this web site. Reading this info So
  i am happy to exhibit that I have a very good uncanny feeling
  I found out just what I needed. I so much without a doubt
  will make sure to do not omit this web site and give it
  a look regularly.

 67. Hi! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading through
  your articles. Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover the
  same subjects? Thank you!

 68. Please let me know if you’re looking for a article writer for your site.

  You have some really good articles and I think I would be a
  good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d love to write
  some material for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please send me an email if interested. Kudos!

 69. Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar one
  and i was just curious if you get a lot of spam remarks?
  If so how do you reduce it, any plugin or anything you can suggest?
  I get so much lately it’s driving me crazy so any support is very
  much appreciated.

 70. My spouse and I absolutely love your blog and find the majority of your
  post’s to be just what I’m looking for. Does one offer guest
  writers to write content available for you? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on most of
  the subjects you write in relation to here.
  Again, awesome web site!007카지노

 71. It’s the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you some interesting things or advice. Maybe you could write next articles referring to this article. I wish to read even more things about it! This one is great $3 hosting with FREE .com domain and free SSL included: https://bit.ly/3DollarHost

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here